Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Türk şirketleri 1.8 milyar lirayı sokağa atıyor

Türk şirketleri 1.8 milyar lirayı sokağa atıyor

Sage’nin araştırması şirketlerin iş yazılımlarını yeterince verimli kullanamadığını ortaya koydu
Dünyanın önde gelen kurumsal kaynak planlaması şirketlerinden Sage’nin desteğiyle gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları, iş yazılımlarını yeterince verimli kullanamayan Türk şirketlerinin, yapmakta oldukları teknoloji yatırımlarında 1.8 milyar lirayı sokağa attığına işaret ediyor.
Türkiye genelinde 100 Türk şirketinin bilgi teknolojileri alanında karar verici konumundaki yöneticisi ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, Türk şirketlerinin yaklaşık yüzde 90’nı bilgi teknolojileri yatırımlarından yeterince yararlanamadığını ortaya koydu.
Sage Avrupa Kurumsal Pazarlar Satış ve Pazarlama Direktörü Christophe Vanackère, yazılımın avantajlarının, kullanıcı şirketlerin finansal sonuçlarına net bir şekilde yansıdığına dikkat çekti.
Sage’ın desteğinde gerçekleştirilen araştırma, rekabetçilik ve verimliliğin en önemli gündem maddeleri arasında yer aldığı günümüzde, bu alanda yapılan bilgi teknolojileri yarımlarının verimliliğinin önemini de gözler önüne koyuyor.
Redshift Research Crowdology panel üzerinden yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, özellikle Avrupa’daki orta ölçekli şirketlerin verimsiz Bilişim yatırımları şirket başına yıllık ortalama 43 bin Euro yük doğuruyor.
Araştırmanın Türkiye ayağı ise, şirketlerin yaklaşık yüzde 90’nının bilgi teknolojileri yatırımlarından yeterince fayda elde edemediklerini ve bunun da şirket başına yılda yaklaşık 120 bin lira yük doğurduğunu gösteriyor.
Türkiye geneline vurulduğunda bu rakam yıllık bazda 1.8 milyar liraya denk geliyor. Bilgi teknolojileri verimsizliğinin başlıca nedenleri arasında, ihtiyaç fazlası özellik kullanımı öne çıkıyor.(habertürk)