Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / TBMM’DE 8 MART KUTLANDI!

TBMM’DE 8 MART KUTLANDI!

TBMM Genel Kurulu’nda kadın vekiller birbirlerinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Kadın vekillerin bugün bir ayrı şık olması da dikkatlerden kaçmadı.
v2Cpc_1457438869_21739H45n_1457438857_9953TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Akif Hamzaçebi başkanlığında toplandı. 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın görüşmelerine başlandı.
Kadın milletvekilleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla birbirlerini kutladı.
BMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, bütün zorluklarına rağmen mücadele eden, direnen ve kazanan, henüz kazanamamış olsa dahi gün gelecek tüm haklarını elde etmiş kadınların günü olmasını diliyorum” dedi.
Hamzaçebi, TBMM Genel Kurulunun açılışında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla umut kırıcı bir konuşma yapmak istemediğini ifade etti.
“Bugün, işsizlikten eğitime kadar bütün istatistiklerde açık ara erkeklerin gerisinde kalan kadınlara ağıt yakma günü olmamalı” diyen Hamzaçebi, şunları söyledi:
“8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, bütün zorluklarına rağmen mücadele eden, direnen ve kazanan, henüz kazanamamış olsa dahi gün gelecek tüm haklarını elde etmiş kadınların günü olmasını diliyorum.
Bu kadınlara haksızlığa karşı ister ‘baş kaldıran’ ister ‘direnen kadınlar’ ister ‘haklarını arayan kadınlar’ diyelim isterseniz kadınların bu mücadelesini başka cümlelerle ifade edelim, şimdi, hep birlikte yapmamız gereken bir şey var: Bereketin simgesi bile kadın olan bu topraklarda kadını değerli kılmak.
Nice ilkler bu topraklarda ortaya çıkmıştır ve Cumhuriyet, siyaset, sosyal hayat, çalışma hayatı, sanat, bilim gibi konularda kadını ön plana çıkarmıştır. Mustafa Kemal’in önderliğinde milletimizin bağrından çıkan Cumhuriyet, bir anlamda, kadını merkezine alan bir devriminin adıdır.