Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / KURTULMUŞ: BU ATEŞ HERKESİ YAKAR!

KURTULMUŞ: BU ATEŞ HERKESİ YAKAR!

Kurtulmuş, merkezi Dubai’de bulunan El-Arabiyye kanalındaki “Özel Görüşme” adlı programda yayımlanan röportajında, Suriye krizine barışçıl ve siyasi çözüm bulma çabalarının sonuç vermemesi halinde tüm bölge ülkelerinin bu durumdan etkileneceğini söyledi. “Eğer Suriye krizini barışçıl yollardan çözemezsek, ateş herkesi yakacak” diyen Kurtulmuş, “Ateşkesin Suriye’de yüzde 100 başarılı olduğunu görmüyoruz. İhlaller söz konusu. Ateşkesin, Suriye krizine barışçıl, siyasi çözüm için sarf edilen çabalar ve barış görüşmeleri sonuçlanana dek devam etmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Beş yıldır süren Suriye krizinin önce iç savaşa dönüştüğünü belirten Kurtulmuş, “Sonra rejim, sivillere ateş etmeye, Humus’ta, Hama’da, Halep’te, Şam’da sivillere karşı sarin gazı kullanmaya başladı. Bölgedeki medeniyet ve tarih hazinesini yıktı” ifadelerini kullandı.

“Suriye’de vekalet savaşı bitti, gerçek savaş başladı”

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Suriye rejiminin, ülkesini tarumar eden diktatör bir rejim olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“İç savaşın bitmesini temenni etmiştik, iki yıl önce bitti ve Suriye topraklarında uluslararası vekalet savaşları başladı. Bazı ülkeler, Suriye’deki silahlı grupları ve terör örgütlerini çok fazla desteklemeye başladı. Rusya, geçen eylül ayında Suriye’ye direkt müdahale etti. Bu noktada vekaleten savaş son buldu ve Suriye topraklarında uluslararası güçler arasında doğrudan, gerçek savaş başladı. Bu savaşın içinde Rusya, İran, ABD hatta belki Çin bile var. Uluslararası güçlere ait askerler Suriye ve eteklerinde mevcut.”