Pazartesi , 17 Ekim 2022
Anasayfa / GENEL / DAVUTOĞLU: UÇAN KUŞ BİLE OLSA!

DAVUTOĞLU: UÇAN KUŞ BİLE OLSA!

Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesini değerlendiren Başbakan Davutoğlu, “Kim olursa olsun hava sahamızı ihlal edildiğinde angajman kurallarımız bellidir” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Habertürk televizyonunda soruları yanıtladı.

Suriye sınırında Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesini değerlendirdi.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Şunu ifade edeyim net olarak, Türkiye’nin angajman kuralları ister Suriye ister Rusya ister başka bir ülke uçakları için olsun, geçerlidir. Türk Silahlı Kuvvetleri, net olarak talimatlandırılmıştır. Uçan kuş bile olsa, kim Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını ihlal ederse, gereken müdahalede bulunulur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları, hava sahası Türk Silahlı Kuvvetleri’nin denetiminde ve kontrolündedir. Kim olursa olsun, nereden olursa olsun, hangi cihetten olursa olsun hava sahamızı ihlal ettiğinde angajman kurallarımız bellidir.

Suriye içindeki müdahalenin Türkiye’ye sıçraması durumunda da, işte dün yaşanan sınırlı gerginlik gibi, 3 Ekim’de de söz konusu oldu. Rusya’ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduk. Dışişleri Bakanımız, Rus Dışişleri Bakanını aradı ve net olarak bir daha bunun tekerrür etmemesini söyledi.

Aynı şekilde Ankara’da ve Moskova’da girişimlerde bulunarak, Türk sınırlarına bir daha bu tür müdahalelerde, ihlallerde bulunulmaması gerektiği söylendi. Bu sabah bize Rusya tarafından intikal eden bilgilerde bunun sehven olan bir şey olduğunu, Türkiye’nin sınırlarına saygılı olduklarını ve tekerrür etmeyeceğini ifade ettiler.

Biraz önce Genelkurmay Başkanımızla tekrar görüştüm. Dışişleri Bakanımıza gerekli talimatları ilettik. Bir diplomatik temas trafiği başladı. Tavrımız çok açık, kim sınırlarımızı ihlal eder, hava sahamızı ihlal ederse, dostça uyarırız. Bu hangi ülke olursa olsun ki Rusya bizim komşumuzdur, dostumuzdur. Bu anlamda Türkiye ile Rusya arasında bir gerginlik yaşanmamıştır. Suriye meselesi bir Türk-Rus krizi değildir.”

“YSK KARARINA SAYGILIYIZ AMA…”

Davutoğlu, YSK’nın sandık taşıma taleplerini reddetmesiyle ilgili bir soru üzerine “Çıkan karara saygılıyız. Çıkan karar bu şekilde tecelli etti. Ama saygılı olmak, kararın doğru olduğunu kabul etmek anlamına gelmez. Saygılı olmak, kararın gereğini, neyse onun yapılmasını temin etmektir. Hükümet olarak da bunu yapacağız” dedi.

KÖŞK’TE GÜVENLİK TOPLANTISI

Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü’nde güvenlik toplantısı yapılacağı öğrenildi.

Saat 21.30’da başlayacak toplantıya Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la birlikte ilgili bakanların katılması bekleniyor.

Toplantıda Suriye’deki gelişmelerin yanı sıra terörle mücadelede gelinen son noktanın değerlendirilmesi bekleniyor.davutoglu_iskele_sancaka_konuk_oluyor_1443813919_1429