Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / CUMHURBAŞKANI ÇANKIRI’DA KONUŞTU!

CUMHURBAŞKANI ÇANKIRI’DA KONUŞTU!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankırı’da inşa edilen Sumitomo Rubber fabrikasının açılışında konuştu.

İşte Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar:

* Türkiye ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü.

* İhracat 158 milyar, 242 milyar dolara düştü hamdolsun. Yani ithalat ile ihracat arasındaki fark azalmaya başladı.

* Küresel kriz sonrasında Türkiye güçlü durdu. Kamu maliyesinde güçlü duruşu sürdürmeyi, Türk ekonomisiNDE büyümeyi ve istihdamı artırmayı hedefliyoruz.

“2 TRİLYON DOLAR MİLLİ GELİR”

* 2023 için çok önemli hedeflerimiz var. Türkiye’yi kişi başına 25 bin dolar ve toplamda 2 trilyon dolar milli gelire sahip olan, 500 milyar dolar ihracat yapan dünyanın sayılı ülkelerinden biri yapmayı hedefliyoruz.

* Bölünmüş yolların uzunluğunu 23 bin km’den 36 bin 500 km’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

* Daha insani ve ahlaki uluslararası bir sistemin tesisi için çaba gösteriyoruz. Mazlumların ve mağdurların yanında olmaya çalışıyoruz.

* Suriye’deki hadiselerin ardından sınırlarımızı açarak oradaki 2 milyon kardeşimizi ülkemize kabul ettik. Aynı şeyi 300 bin Iraklı kardeşimiz için de yaptık. Yediriyor, içiriyor, giydiriyoruz.

* Mültecilere 8 milyar dolar harcadık, dünyanın verdiği destek 417 milyon dolar.

* Benim teröristim iyi senin teröristin kötü anlayışı terörün kendisi kadar tehlikelidir. Milletin birliğinden rahatsız olanlar umutlarını teröre bağlamış durumdalar. Türkiye’nin önünü kesemeyeceklerini düşünenler son bir gayretle terör kartını oynamaya başladılar.

* Yeni yatırımlar yapmaya, yeni istihdam alanları açmaya, yeni ekonomik değerler üretmeye devam edeceğiz. Örneğin bugün bu fabrikada 650 vatandaşımız istihdam edilecek. Çok kısa zamanda 2 bin kişiye kadar çıkacak.

“GÜNEYDOĞU HALKI BÖLGEYE NEDEN YATIRIMCI GELMEDİĞİNİ KENDİ KENDİNE SORMALI”

* Yan gelip yatarak iş bulunmuyor, elinde silahla da bu iş olmaz. Güneydoğu’daki vatandaş şunu kendine sormalı, neden buraya yatırmcı gelmiyor. Fabrika yapılıyor ama terör örgütü gidip fabrikayı yakıyor. O yatırımcı bir daha oraya kolay kolay yatırım yapar mı? Bunun hesabını devlet sorar ama bölge halkı da bunun hesabını sormalı ve onları yalnızlığa mahkum etmelidir.

* Terör meselesinin üstesinden geleceğiz.