Salı , 11 Ekim 2022
Anasayfa / KÜLTÜR & SANAT / Ak Sarayda iftar yemeği..

Ak Sarayda iftar yemeği..

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen gün Türkiye’de din alanında önemli noktalarda görev yapan ve yapmış hocalarımızı Cumhurbaşkanlığı Sarayına istişare için davet ederek iftar yemeği verdi.
Son zamanlarda muhalefet partileri ve medyanın bayraktarlığını yaptığı ulema sınıfını itibarsızlaştırma projesi kapsamında “iftar masasının büyüklüğü ve fiyatı” üzerinden tartışma başlatıldı.
Bu konuda düşüncelerim şunlar:
1) Masanın bilmem kaç milyon $ olduğuna dair kasıtlı yalan haberlere balıklama atlayanlara lafım yok, inanmak istediklerine inandıkları için onlar yazıyı daha fazla okumasınlar
2) “Yuvarlak masa” eşitliğin ve hiyerarşi olmadığının göstergesidir. MGK ya da Bakanlar kurulu toplantısının vs. yapıldığı başında liderin oturduğu dikdörtken bir masa bu işlevi görmez. Erdoğan bu yolla din adamlarına verdiği değeri göstermektedir.
3) Toplantının amacı istişaredir, taltif değildir. Masaya bakılırsa İftar yemeği de gayet mütevazidir.
4)Toplantıdakiler parti-Erdoğan yalakası falan değildir, hatta içlerinde çok defa Yılmaz Özdil ve familyasının övgüsüne mazhar olmuş (!) hocalarımız da vardır.

Bu son derece normal ve doğru bir adım, “masanın büyüklüğü ve ortasındaki çiçeklerin nasıl koyulduğu” düzeyinde ve sığlığında ancak bizim gibi gerizekalısı bol bir toplumda eleştirilebilirdi zaten!..