Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / PETER JACKSON ÇANAKKALE’DE!

PETER JACKSON ÇANAKKALE’DE!

Haberler>Kelebek Magazin>Keyif Haberleri>Peter Jackson ile Çanakkale siperlerinde
Peter Jackson ile Çanakkale siperlerindeİlgili bütün ulusları derinden etkileyen bir savaştı, Çanakkale Savaşı. Hakkında onlarca film yapıldı, belgeseller çekildi. Yönetmen Gökhan Tarkan Karaman’sa savaşın daha önce pek işlenmemiş, bilinmeyen kısımlarını izleyiciye göstermek istiyordu. Bir gün yolu, ‘Yüzüklerin Efendisi’ ve ‘Hobbit’ gibi filmlerin Oscar ödüllü yönetmeni Peter Jackson’la kesişti ve ortaya ‘Peter Jackson ile Çanakkale Belgeseli’ çıktı. Belgeseli, Karaman’la konuştuk.İpek İZCİ 11 Mart 2016 – 15:07:00Peter Jackson ile Çanakkale siperlerinde
Sizi bu belgeseli çekmeye iten ne oldu?
Dünyanın kaderini değişteren Çanakkale Savaşı, hiçbir dönem tam manasıyla işlenemedi, her daim genel hatlarıyla kaldı. Araştırmalarımda savaşın sadece karada, denizde ve havada olmadığını, yer altında da yaşandığını, cephe gerisinde de soğuk ve acımasız bir savaşın sürdüğünü gördüm. Ben de savaşın işlenmemiş, pek de bilinmeyen kısmını izleyiciye ulaştırmak istedim.Çalışmalara ne zaman başladınız?
Üç yıl önce… Cepheyi araştırdım, savaş coğrafyasını inceledim. Bu zaman zarfında Peter’la (Jackson) tanıştım. Savaşa hem bizim hem de Yeni Zelandalı’ların gözünden bakmış oldum
Peter Jackson’la nasıl tanıştınız?
Beni uzun zamandır sosyal medyada takip edip, Çanakkale Savaşı’yla ilgili yaptığım projeleri izliyormuş. Bir gün “Ünlü bir yönetmen sizinle tanışmak istiyor” diye bir mail geldi. Ardından da birçok defa Çanakkale’ye geldi. Peter Jackson, burada Yeni Zelandalıların ve burada savaşmış olan dedesinin izini sürdü. Ben de belgesele onun hikayesini dahil etmek istedim, ardından bu serüven başlamış oldu.
Bir Skype konusu olmuş, o nedir?
Bu konu hayatımda yaşadığım ender şoklardan biri. İlk gelen e-mailde sadece “Bir yönetmen yaptığınız işlerden ötürü sizinle tanışmak istiyor” denmişti. Ertesi gün için Skype’ta görüşmek üzere sözleştik fakat beklediğim halde bu görüşme gerçekleşmedi. Ertesi gün bir e-maille yoğunluğundan dolayı bu görüşmenin gerçekleşemediğine dair bir cevap geldi. Israrla kim olduğunu sorduğumda “Tanıştığınızda bunu size kendi söyler” dendi. Uzun bir süre geçti, bir gün ofiste çalışırken bir anda içeri o girdi. ‘Yüzüklerin Efendisi’ ve ‘Hobbit’in Oscar ödüllü yönetmeni Peter Jackson. Şok oldum.