Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / CANIM TÜRKİYEM HABERİ …

CANIM TÜRKİYEM HABERİ …

Mesut Yasa’nın cep telefonuyla gömülmesini kızının isteğiymiş
Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nde, geçen 7 Aralık’ta kalp krizinden yaşamını yitiren 77 yaşındaki Mesut Yasa’nın Almanya’da yaşayan kızı Gülçin Yasa, cep telefonu ile gömülmenin babasının vasiyeti olmadığını söyledi
Yasa, “Babam ateist biriydi. Olduğu gibi gömülmeyi vasiyet etti. Ancak defnedilirken son anda avucuna cep telefonunun sıkıştırılması benim isteğimdi” dedi.

Almanya’da uzun süre çalıştıktan sonra 1990 yılında emekli olup Altınova İskele Çamlık Sitesi’ne yerleşen Mesut Yasa, yalnız yaşamaya başladı. Komşuları, geçen 7 Aralık’ta Yasa’yı evinde ölü buldu. İhbar üzerine eve gelen jandarmanın incelemesi sonrası Yasa’nın cesedi Ayvalık Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırıldı. Yapılan incelemede Mesut Yasa’nın kalp krizinden öldüğü belirlendi. Mesut Yasa’nın Almanya’da yaşayan iki kızı, babasının ölümünden haberdar edildi. Kente gelen kızları, babasının vasiyeti üzerine dini tören yapılmasını istemedi, cenaze namazı kılınmadı. Yakınlarınca ‘Stalin Mesut’ olarak tanınan Mesut Yasa, eşofmanı ve kazağı ayrıca avucunda cep telefonuyla Altınova Mezarlığı’nda toprağa verildi. Mesut Yasa’nın ölümü ulusal ve yerel basında vasiyeti üzerine cep telefonuyla gömüldüğü belirtilerek, haber yapıldı.

Yasa’nın Almanya’da yaşayan kızı Gülçin Yasa, babasının cep telefonuyla gömülmesinin vasiyetini olmadığını belirtip, “Babam ateist biriydi. Bunu hiçbir zaman hiç kimseden gizlemedi. Emin olun Müslüman geçinen birçok kişiden İslamiyet konusunda daha fazla bilgisi vardı. Kuran’ı birden fazla kez okumuş biriydi. Mantıklı düşünen ve sorgulayan bir insandı. Vasiyeti üzerine dini tören yapılmadı doğru. Ayrıca kimseyi ilgilendirmez. Buna rağmen cenazeye Eskişehir’den gelen ve kendisi hoca olan halam, kendisini dualarla uğurladı. Ancak asıl mevzu bu değil. Ancak toprağa verilmesinin ardından çıkan ve tesadüfen izlediğimi bir video da vasiyeti üzerine cep telefonuyla gömüldü haberleri bizleri çok üzdü. Bir arkadaşı böyle söylemiş. Keşke o arkadaşı bize ulaşıp, bunu sorsaydı. Sonrasında ‘Pili takık, hattı açık’ gibi haberler ve yorumlar acımızı daha da artırdı” dedi.

Yasa, babası gömülürken avucuna konulan cep telefonunun hikayesini ise şöyle anlattı:

“Babam halamın kendisini son ziyaretinde bozuk olan cep telefonunu kendisine verip, ‘Eskişehir’de buna benzer telefon bulursan al veya tamiri mümkünse bunu benim için sana zahmet olacak ama halletir. Ama ne olursa olsun bozuk olan bu telefonu bana geri getir, çünkü Gülçin’imin hatırası’ demiş. Halam, telefonu bana verirken bunları anlatınca içim parçalandı, gözlerim doldu ve o an babam defnedilirken telefonun avucuna sıkıştırılmasını ben istedim. Anlık ve tamamen duygusal bir karardı.”
DHA