Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / YUNANİSTAN’DE HEYECAN DORUKTA!

YUNANİSTAN’DE HEYECAN DORUKTA!

Son sekiz ayda üç kez sandık kurulan Yunanistan’da oy kullanma işlemi TSİ ile 19:00 itibarıyla sona erdi. Yaklaşık 9 milyon 800 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu Komşu’da sandık çıkış anketlerine göre; radikal sol koalisyon Syriza, muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi’nin az farkla önünde.

Buna göre; Aleksis Çipras liderliğindeki Syriza, yüzde 30-34, muhafazakâr Vangelis Meimarakis’in yönetimindeki Yeni Demokrasi Partisi ise 28.5-32.5 arasında görünüyor.

Selanik’teki Makedonya Üniversitesi tarafından yapılan ikinci anket de Syriza’yı önde gösteriyor. Buna göre ise Syriza yüzde 31-35, Yeni Demokrasi Partisi ise 29-33 arasında… Anketörler, seçime katılım oranının modern Yunanistan tarihindeki en düşük noktada olacağını öngörüyor. Dimitris Mavros, Yunan televizyonu Star TV’ye yaptığı açıklamada, “Sandığa gitmeyenlerin oranı, Ocak ayındaki seçimden fazla olacak izlenimi edindim ve kuvvetle muhtemeldir ki tüm ulusal seçimlerdeki en yüksek oran olacak” dedi.31449802

Guardian’in data editörü Alberto Nardelli, sandık çıkış anketleri konusunda bir uyarıda bulundu. Nardelli, başa baş gitmesi beklenen seçimlerde, küçük bir yanılma payının bile sonucu değiştireceğini söyledi.

MANZARA KOALİSYON HÜKÜMETİ

Sandık çıkış anketlerinde büyük bir sürpriz görülmüyor… 19 partinin katıldığı genel seçimlerde yarışın, Ağustos ayında Başbakanlık’tan istifa eden solcu Aleksis Çipras’ın (41) liderliğindeki Syriza ile muhafakâr Vangelis Meimarakis’in (61) yönetimindeki Yeni Demokrasi Partisi (ND) arasında geçmesi bekleniyordu.

Yunanistan’da tek başına iktidar için bir partinin oyların yüzde 40’dan fazlasını alması gerekiyor. Kamuoyu yoklamaları, hiçbir partinin Parlamento çoğunluğunu kazanamayacağını gösteriyordu. Sandıktan koalisyon hükümeti çıkması bekleniyor.