Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Yunanistan’da emekliye para yok ama ‘İt Dalaşı‘na var

Yunanistan’da emekliye para yok ama ‘İt Dalaşı‘na var

Yunanistan’da hayat durdu. Bankalar kapalı. Emekliler maaşlarını bir türlü alamıyor. Fakat her şeye rağmen Yunanistan bir şeyden vazgeçmiyor. O da ‘it dalaşı’. Geçtiğimiz gün de benzer bir olay yaşandı. Bir F-16 uçağımız, Yunanistan’a ait iki uçak tarafından taciz edildi.

Ekonomik krizden kırılan Yunanistan, it dalaşından geri kalmıyor… Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında F-16 savaş uçaklarına, Yunan unsurlarınca tacizde bulunuldu. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre, altı F-16 uçağıyla Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu gerçekleştirildi. Görev esnasında, bir F-16 uçağı, Yunanistan’a ait iki F-16 uçağınca bir dakika süreyle radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edildi.

KAMMENOS’UN EMRİ
Ayrıca, Yunanistan’ın iki M-2000 uçağı, Türkiye’ye ait iki F-16 uçağına, irtifa farkı olmaksızın önden rotayı kat etmek suretiyle tacizde bulundu. Angajman kuralı gereği tacize, aynıyla karşılık verildi. Ülkede ekonomik kriz nedeniyle emeklilere para ödeyemeyen, Atina’nın anahtarını Avrupalı kreditörlere teslim eden Yunan Hükümeti’nin ‘it dalaşı’ndan eksik kalmamasının en önemli nedenlerinden biri de koalisyon hükümetinin küçük ortağı milliyetçi Bağımsız Yunanlar (ANEL) lideri ve Savunma Bakanı Panos Kammenos.

20 GÜN ÖNCE DE AYNISI OLMUŞTU
Benzer bir olay 24 Haziran’da da yaşanmış iki uçağımız Yunanistan’a ait iki adet F-16 uçağı tarafından iki dakika 19 saniye süreyle radar kilidini muhafaza etmek suretiyle dört kez taciz edilmişti.

SAATLİK MALİYETİ 6.700 EURO
– Ortalama rakamlara göre Yunanistan her 100 euroluk askeri harcamanın 80 eurosunu Türkiye’ye karşı yapıyor.
– F16 uçağının, saatlik uçuş maliyeti yaklaşık 6.700 euro yani 20 bin TL.

EN BÜYÜK KORKUSU TÜRK İŞGALİ
Krizin ortasında bile olası bir Türkiye işgalini en önemli gündem maddesi olarak gösteren Kammenos, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kreditörlerin savunma harcamalarındaki tasarruf isteğine itafen “400 milyon euroluk savunma harcamasının azaltılması, ülkenin tam anlamıyla silahsız, uçaksız ve tek gemisiz olarak Türk tahriklerini bertaraf edememesi anlamına gelir” demişti.

Akşam