Cumartesi , 10 Eylül 2022
Anasayfa / DÜNYA / YUNANİSTAN SANDIĞA GİTTİ!

YUNANİSTAN SANDIĞA GİTTİ!

Erken genel seçimin düzenlendiği Yunanistan’da Radikal Sol İttifak (SYRIZA) partisi lideri eski Başbakan Aleksis Çipras, başkent Atina’nın Kipseli semtinde oyunu kullandı.

Çipras, oyunu kullandıktan sonra basına yaptığı açıklamada, iyimser olduğunu belirterek “Yarın yeni bir gün başlayacak. Bugünden kazanabileceğimiz bir yarın başlıyor. Kararlı adımlarla güçlükler aşılabilecek” dedi.

Yunan halkının kendi geleceğine karar vereceğini ifade eden Çipras, halka kendisine hükümeti kurması için tam yetki vermesi çağrısında bulundu. Çipras, “Yunan halkı, aynı kararlılıkla mücadelesini sürdürecek savaşçı bir hükümet seçecek” ifadesini kullandı.

Parti liderlerinin gençlere yönelik mesajları dikkati çekti.

SYRIZA’dan ayrılanların kurduğu “Laiki Enotita” (Halk Birliği) partisi lideri Panayotis Lafazanis ise gençlere oy kullanma çağrısında bulundu.

Lafazanis, halka kurtarma paketlerinin dayattığı kemer sıkma önlemlerine “hayır” demesi çağrısını yineledi.

Oyunu Girit’te kullanan, Avrupa Birliği (AB) yanlısı olarak bilinen merkez sol To Potami Partisi lideri Stavros Theodorakis de genç neslin geleceği için halka sandığa gitme çağrısı yaptı. Theodorakis, yeni bir seçime gidilmemesi için partilerin uzlaşması gerektiğine dikkati çekti.

Ülkede yaklaşık 9,8 milyon seçmen, parlamentoyu oluşturacak 300 milletvekilini belirlemek için okullarda kurulan sandıklara gidiyor. 19 partinin katıldığı genel seçimde oy verme işlemi saat 19.00’da sona erecek. İlk sonuçların birkaç saat içinde açıklanması bekleniyor.

Son 8 ayda bir erken seçim ve bir referandumun ardından yapılan bu seçim, uzun süredir ekonomik krizle mücadele eden ülkenin geleceği açısından kritik öneme sahip. Seçime katılan 19 partiden 7’sinin yüzde 3’lük seçim barajını aşarak meclise gireceği tahmin ediliyor.

Yunanistan’da bir partinin tek başına iktidar olabilmesi için parlamentodaki 300 sandalyeden 151’ini kazanması gerekiyor. Bu da partilerin, oyların en az yüzde 40’ını alması gerektiği anlamına geliyor.

BAŞA BAŞ MÜCADELE

Kamuoyu yoklamaları ise hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olamayacağını gösterirken, ülkede seçim sonrası yine bir koalisyon hükümetinin kurulması bekleniyor.

Siyasi yelpazenin solunda bulunan Aleksis Çipras liderliğindeki SYRIZA ve Evangelos ​Meymarakis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi (ND), çok az farkla seçimlerden birinci parti olarak çıkma mücadelesi veriyor. Anket sonuçları, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’ni (Hrisi Avgi) ise üçüncü sırada gösteriyor. Altın Şafak, ocak ayında yapılan erken genel seçimde yüzde 7’ye yakın oy alarak parlamentoya 17 milletvekili sokmuştu. Bu partiyi, PASOK-DİMAR ve Yunanistan Komünist Partisi izliyor.

Oy kullanmanın zorunlu olduğu Yunanistan’da, 18 yaşını doldurmuş olanların seçme, 21 yaşını dolduranların ise seçilme hakkı bulunuyor. Listelerdeki milletvekili adaylarının en az 3’te 1’inin kadın olması gerekiyor. Yunanistan’ın yurt dışında yaşayan vatandaşlarının oy vermesini sağlamaya yönelik düzenlemesi ise bulunmuyor.

AA