Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / YILDIRIM’DAN İDAM AÇIKLAMASI

YILDIRIM’DAN İDAM AÇIKLAMASI

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere medyasına konuştu. Yıldırım, ‘İdam cezası geri gelecek mi?’ sorusuna yanıt verdi: Bütün meydanlarda tek ses bu!

Başbakan Binali Yıldırım, İngiliz Sky haber kanalına yaptığı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbegirişiminin ardından soruşturmaların sürdüğünü, sürecin henüz tamamlanmadığını kaydetti.

Türkiye’de idam cezasınıngetirilip getirilmeyeceğine ilişkin soruya Yıldırım, şu yanıtı verdi:

“VATANDAŞ HAYKIRIYOR”

Bütün meydanlarda tek ses bu. Türkiye demokratik bir ülke, demokrasi ile yönetiliyor. Milletin taleplerini duymazdan gelemeyiz. Ancak idamın tekrar geri gelmesi, bizim ‘Hadi idamı getiriyoruz’dememizle olmuyor. Adaletle hareket etmemiz lazım. Çünkü Türkiye bir hukuk devleti.”

Avrupa Birliği’nden (AB) idam cezasıyla ilgili açıklamaların anımsatılması üzerine ise Başbakan Yıldırım, “Biz milletimizi dinleriz. Önce milletimizi dinleriz, sonra da başkalarını dinleriz. Milletimiz ne derseonu yaparız.” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in, “Türkiye’de idam cezasının geri getirilmesi halinde AB üyelik sürecinin duracağına”ilişkin sözlerinin anımsatılması üzerine Yıldırım, Juncker’in daha dikkatli açıklamalar yapması gerektiğini kaydederek, “Türkiye böyle bir tehditle mücadele ederken parmağını kaldırıp Türkiye’ye tehdit savurması onun haddi değil, kusura bakmasın” diye konuştu.