Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / YILDIRIM: AYRIMCILIK YAPAN AK PARTİ’DE DURAMAZ

YILDIRIM: AYRIMCILIK YAPAN AK PARTİ’DE DURAMAZ

Başbakan Binali Yıldırım, “Ayrımcılık AK Parti’nin en büyük kırmızı çizgisidir. Bu çizgiyi çiğneyen asla ve asla AK Parti’de devam edemez” ifadesini kullandı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen partisinin 110. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Sözlerine, toplantıya katılanları selamlayarak başlayan Yıldırım, “Bu kutlu davaya hizmet eden bütün arkadaşlarıma, bütün teşkilat mensuplarımıza buradan selam ve muhabbetlerimizi gönderiyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını Cenabı mevlamdan niyaz ediyorum.” ifadesini kullandı.

Yıldırım, AK Parti’nin bir ay sonra 15. şeref yılını kutlayacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Destan denilecek başarılara geçtiğimiz 15 yılda imza attık. Hamdolsun yüzümüz ak olarak milletimizin karşısındayız. Bu vesileyle geçmiş bayramınızı da tebrik ediyorum. Ramazanda kurduğumuz gönül köprülerinin kıyamete kadar devam etmesini diliyorum. Bakanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, il başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, mahalle temsilcilerimiz, delegelerimiz, kurucularımız, velhasıl AK Parti ailesinin bütün mensupları ramazan boyunca batıdan doğuya gönül köprüleri kurdular. Sofralarını, ekmeklerini birbirleriyle paylaştılar. Bölgedeki yüz binlerce insanımızla kucaklaştık, yüz binlerce vatandaşımızın derdine ortak olduk, ihtiyacını karşıladık. Allah hepinizden razı olsun.”

“MİLLETİMİZİN EMANETİNE HALEL GETİRMEDİK”

2002 yılından bu yana Türkiye’ye, Türkiye’nin idaresine damga vuran AK Parti’nin, Türkiye için yeni ve daha büyük hedeflerle kutlu yürüyüşüne devam ettiğini belirten Yıldırım, “Kurulduğu günden bu yana AK Parti, partilerden bir parti olmamış, Türkiye’nin asırlık sorunlarını çözmek için gerekli inisiyatifi almıştır. AK Parti olarak bizler 14 senedir milletin emanetini şanla, şerefle taşıyoruz. Hamdolsun ki alnımız ak, yüzümüz pak.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, iktidara geldikleri ilk günden beri milletin emanetine halel getirmediklerini, millette mahcup olacak hiçbir şeyi yapmadıklarını bildirdi.

Yıldırım, şunları kaydetti: “Türkiye büyüdü, AK Parti Türkiye ile beraber büyüdü. Her iktidar bir öncekinden bayrağı daha yükseltme fırsatı verdi. Bugün de ülkesine, milletine hizmet için enerjisi olan, hizmet aşkı olan, heyecan olan tek parti Türkiye’de yine AK Parti. Türkiye’yi geçtiği girdaplardan kurtarmak için mangal gibi yürek gerekiyordu. O yürek kurucumuz, Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüreğidir. O yürek AK Parti kadrolarının yüreğidir. O yürek sayesinde Türkiye’nin hem aklı hem de vicdanı olmayı 15 yıldır başardık.

Yalnız Türkiye’nin değil komşularımızın, bütün insanlığın vicdanı oldu AK Parti. Bu kadro hareketi, bu akım, siyasette kaybedilen itibarı yeniden kazandırdı. AK Parti, bu hareket Türkiye’nin meselelerinin çözümsüz olmadığını, demokrasinin daha da geliştirilmesinin mümkün olduğunu, istikrarın Türkiye’nin de hakkı olduğunu, büyümenin de mümkün olduğunu ispat etti.”

Yıldırım, 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan AK Parti’nin sadece 15 ay sonra 3 Kasım’da tek başına iktidar olduğunu ve o tarihten bu tarafa Türkiye’nin güven ve istikrar içinde büyüdüğünü bildirdi.

Türkiye’nin kutlu yürüyüşüne devam ettiğine işaret eden Yıldırım, tüm siyasi rakipleri enerjilerini birbirini tüketmek için harcarken, AK Parti’nin toplumsal desteğinin bir sonraki seçimde de artarak devam ettiğini belirtti. Geçen süre içinde AK Parti’yi iktidara taşıyan ruhun, kimliğin hiç değişmediğine vurgu yapan Yıldırım, “Biz kendimiz için değil, millet için siyaset yapıyoruz. Çünkü AK Parti siyaseti, milletin siyasetidir. O yüzden aramızdaki muhabbet nefsani arzulardan, ihtiraslardan aridir. O yüzden bizim hareketimize kavga değil, muhabbet hakimdir. Bu parti belli bir siyaset esnafının değil, milletin partisidir. 79 milyon vatan evladının partisidir. Mühür milletindir, karar milletindir.”ifadesini kullandı.

AK Parti’de bakanların, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, il ve ilçe başkanlarının hep aynı istikamete baktıklarına değinen Başbakan Yıldırım, AK Parti siyasetinde hiçbir kimsenin asla kişisel hesabının olmayacağını dile getirdi. Milletin desteğinin 1 Kasım seçimlerinde de devam ettiğini aktaran Yıldırım, Türkiye’yi siyasi istikrarsızlıktan kurtaran, siyasete itibar kazandıran bu başarının önce Allah’ın lütfu sonra da AK Parti, ak teşkilatının eseri olduğunu belirtti. Yıldırım, teşkilatı kutlayıp, çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Yıldırım, AK Parti’nin 15. kuruluş yıldönümüne çok az bir süre kaldığına dikkati çekerek, AK Parti’nin 15 yılda destanlar yazdığını, milletin doldurduğu karne notunda ise üstün başarı, takdir ve teşekkürün yer aldığını bildirdi.

Kara propaganda makinelerini dinlemeyen millete şükran borçlu olduklarını ifade eden Yıldırım, kendilerinin millet ile aralarında köprü olan AK Parti teşkilatlarına minnet borçlu olduklarını söyledi.

Yıldırım, bu hareketin tepeden tırnağa bir bütün olduğunu, bu bütünlüğün korunması gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Türkiye’nin hukukunu korumak, istikbalini savunmak, istiklalini savunmak bu harekete bağlıdır. AK Partisiz bir Türkiye, kolsuz, kanatsız bir kuş gibidir. Bunu denediler, bunu istediler ama çok şükür ki muvaffak olamadılar. Muhtıra verdiler, kaçmamızı beklediler ama milletin emanetini omzunda hisseden AK Parti kadroları, demokrasi düşmanlarının heveslerini kursaklarında bıraktı. Şapkasını, ceketini alıp gidenlerden olmadı. Demokrasiyi, hukuku, devletinin kapısını, burçlarını evelallah aslanlar gibi koruduk, tek bir geri adım atmadık, çünkü bizim başımızda Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan vardı.”

Türkiye’ye tuzak kuranların, “Erdoğansız bir Türkiye, AK Partisiz bir Türkiye” hayal ettiklerini, AK Parti’yi zaafa uğratarak, Türkiye’yi dize getirmek istediklerini ancak başarılı olamadıklarını vurgulayan Yıldırım, bundan sonra da bunu asla başaramayacaklarını belirtti.

 “AK PARTİ ÖNCESİNİ HATIRLAMAK İSTEYENLER MUHALEFETE BAKSIN”

AK Parti’nin milletten aldığı güçle yoluna kararlılıkla devam ettiğini dile getiren Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu: “AK Parti öncesini hatırlamak isteyenler muhalefet partilerimizin bugünkü haline dikkatlice baksın. Resmen iç çekişmelerle enkaz altında kalmış vaziyetteler. AK Parti siyaseti işte o yüzden bir itibar siyasetidir. AK Parti, siyasete kalite getirmiştir. AK Parti ile beraber siyaset Türkiye’de itibar kazanmıştır. Toplumsal mühendisler, demokrasiye ayar yapmaya çalışanlar, siyaseti istedikleri gibi dizayn etmeye çalışanlar AK Parti’den sonra işsiz kalmışlardır. Millete parmak sallayanlar, tepeden bakanlar, vatandaşa ‘bugün git yarın gel’ diyenler artık siyaset sahnesinde yok olmuşlardır. Türkiye hiç ama hiç o günlere bir daha dönmeyecek. Milletimiz rahat olsun. ‘O günler geri gelsin’ diye çırpınanlar, boşuna hayal kuruyorlar.”

Başbakan Yıldırım, AK Parti’nin “emek, umut, alın teri, akıl teri, üretim” demek olduğunu ifade etti. AK Parti ile korku ile karamsarlığın yok olduğunu, yerine umut ve güven geldiğini, AK Parti sayesinde Türkiye ekonomisinin, milli gelirinin üç kat büyüdüğünü aktaran Yıldırım, Türkiye’nin AK Parti kadroları sayesinde karanlık girdaptan çıktığını, dev projelerle tanıştığını söyledi.

Bugün dünyada başarılı 10 büyük projesinden en az üçünün Türkiye’de gerçekleşmesinin haklı bir başarı olduğuna değinen Yıldırım, AK Parti’nin siyaset öznesini vesayet odakları değil, milletin oluşturduğunu bildirdi.

Yıldırım, partililere seslendi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım, AK Partili kadrolara şöyle seslendi:”Siyasi tartışmalar ne olursa olsun, Ankara’nın, meclisin liderleri ne olursa olsun gerilim isteyenler, kavga isteyenler ne derlerse desinler sizin gözünüz milletten, vatandaştan, kulağınız milletten ayrılmayacak. Milletimizin, vatandaşımızın arasında hiçbir ayrım yapmadan herkese gideceğiz, herkesin elini sıkacağız, herkesin hatırını soracağız. Hizmette asla ve asla ayrımcılık yapmayacağız. Ayrımcılık AK Parti’nin en büyük kırmızı çizgisidir. Bu çizgiyi çiğneyen, asla ve asla AK Parti kadroları içerisinde devam edemez. Bizim vazifemiz, halka hizmet, hakka hizmettir. Bunu asla unutmayacağız. Gönül bağımızı, göz temasımızı asla ve asla vatandaşımızdan koparmayacağız. Belediye başkanı olarak, il başkanı olarak ilçe başkanı olarak hepinizin huzurunda vatandaşımızın huzurunda adeta el pençe divan duracağız. Tek merci millettir, millete hizmettir. AK Parti’nin milletle irtibatı koparmaması gerekir. AK Parti’nin tek kaynağı, tek dayanağı millettir, dolayısıyla bağlarımızı asla milletle koparmayacağız.”

Ne Demokrat Partinin ne Adalet Partisinin ne de Anavatan’ın AK Parti kadar millete mazhar olamadığını ifade eden Yıldırım, AK Parti’nin süre itibarıyla milletin desteğini her zaman daha fazla alıp yoluna devam eden bir parti olduğunu söyledi.

AK Parti’nin yolunun, ilkelerinin ve hedeflerinin doğru olduğunu belirten Yıldırım, milletin yanlarında olmayı sürdürmesiyle yollarına devam edeceklerini dile getirdi.

Parti olarak elde ettikleri başarının sırrının, sürekli kendilerini yenilemelerinden ve zamanı iyi okumalarından kaynaklandığını söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu: “Adalette ve kalkınmada geçen 15 yılda Türkiye’nin kaderini değiştirdik. Hele hele kalkınmada ülkeyi bir çağ ileriye götürdük. Adalette birçok engellemelere rağmen yılmadık, gerekli adımları attık, reformları gerçekleştirdik. Ancak Türk siyasetinin vesayet hastalığı sadece darbelerle sınırlı değil. Ne yazık ki vesayet ruhu Türkiye’de sivil mecralara da sıçramış gözüküyor. Millet iradesini yere düşürmeyen AK Parti, Türkiye’nin yolunu kesmek isteyen hiç kimseye geçit vermemiştir, asla vermeyecektir. Türkiye’nin teminatı olan tek parti AK Parti’dir. Genel Başkan’ınız olarak değerli kardeşlerim sizden önemli bir istediğim de şudur, hiçbirimiz aynı düşüncelere sahip olmak durumunda değiliz. Tek tip düşünce sadece diktatör rejimlerde olur, totaliter rejimlerde olur. Biz çoğulcu geleneğe sahip bir milletiz. Farklılıkları bir arada yaşatma tecrübemizin bu topraklarda bin yıllık bir geçmişi var. Bu yüzden dostluk kollarımızı sonuna kadar açıyoruz. Bu mücadelede en büyük güvencemiz 79 milyon vatandaşımızın birliğidir, beraberliğidir, kardeşliğidir.”

 “AK PARTİ KONGRESİ DENİLİNCE DEMOKRASİ BAYRAMI HATIRLANIR”

Yıldırım, huzurunda el bağlayacakları tek divanın halkın ve milletin divanı olduğunu ifade ederek, parti olarak ilk günkü aşklarından, enerjilerinden ve dayanışmalarından asla taviz vermediklerini söyledi.

Geçmişte AK Parti’ye yönelik birçok operasyon yapılmaya çalışıldığına, fitne ve fesat odaklarının da hiç boş durmadığına dikkati çeken Yıldırım, “Bu süreçte de diğer partiler iç hesaplaşmalarla vakit öldürürken, biz bugüne kadar olduğu gibi tek bir fitne üretme girişimine bile pirim vermeden, içimize yönelik çabalara kıymet vermeden yolumuza kararlılıkla devam ettik. 2. olağanüstü kongremiz bunun en güzel misalidir. Türkiye’de kongreler denilince sandalyelerin, masaların havada uçuştuğu anlar hatırlanır, AK Parti kongresi denilince adeta bir demokrasi bayramı hatırlanır. AK Parti bu yönüyle de siyasete kaliteyi, kardeşliği getiren partinin adıdır.” diye konuştu.

“MUHALEFETİN GÜÇ KAZANMASI İKTİDARI DA DİNAMİK YAPAR”

AK Parti’nin kurucu lideri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde tüm vesayet odaklarıyla mücadele ettiklerini vurgulayan Yıldırım, ülkenin ve partinin birliğine halel getirmediklerini kaydetti.

Yıldırım, muhalefet partilerinin gırtlak gırtlağa kavgaları bastırmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve AK Parti’ye çamur attığını ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kardeşim kendi içinizde birlik olun. AK Parti’yi örnek alın. Kendi içinizde konumunuzu güçlendirmek için illa Cumhurbaşkan’ımızı ve AK Parti’yi hedef almanız gerekmez. Millete bakın ve milletin sesine kulak verin. Attıkları çamur her seferinde yüzlerine bulaşıyor ve battıkça batmaya devam ediyorlar. Biz siyaset istiyoruz, biz muhalefet istiyoruz. Türkiye’de muhalefetin güç kazanması ve seviye yükseltmesi iktidarı da dinamik yapar. İktidarında enerjisini daha artırır. Ne yazık ki bugün siyasette alternatif muhalefet değil AK Parti’nin alternatifi yine AK Parti’dir.”

“BAYRAĞINIZI SAKLAMAYIN, BAYRAĞI ARTIK ÇIKARIN”

AK Parti’de benlik davasının olmadığına, sadece nöbet değişimi ve hizmet yarışının olduğuna işaret eden Yıldırım, AK Parti siyasetinin mihenk noktasının millet olduğunu söyledi.

Yıldırım, beraber yürüttükleri mücadeleyi yol arkadaşlığı ve dava arkadaşlığı olarak görmenin, AK Parti’yi diğer partilerden ayırdığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: “AK Parti teşkilatı Türkiye’nin 81 ilinde vardır ve dinamiktir. Şimdi Doğu’da ve Güneydoğu’da terörle amansız mücadele ediyoruz. Allah’a şükür devlet, şefkatiyle, gücüyle bütün güvenlik yönüyle, her bakımdan inisiyatifi ele almıştır. Terör örgütünün şehirlerdeki varlığı sona erdirilmiştir. Şimdi şehirler dışında, kırsal alanda da aynı şekilde tek bir terör hadisesi olmayıncaya kadar bütün güvenlik güçlerimiz didik didik her deliği, her köşeyi arayacak, milleti rahatsız eden, can ve mal güvenliğini tehdit eden bu şer odaklarının bütün yuvalarını yıkacak. Bunda kararlılığımız tamdır. Şimdi benim siyasi rakiplerimize bir çağrım var; madem Türkiye’nin milletiyle bölünmez bütünlüğünü, sınırlarının değişmezliğini her fırsatta anlatıyorsunuz, peki Doğu’da ve Güneydoğu’da Türkiye’yi bir ve beraber tutmak sadece AK Parti’nin işi mi? Sizin siyaset alanınız Ankara’nın batısı mı? Gelin her şey müsait, güvenlik şartları yerinde, huzur, kardeşlik var, artık gelin teşkilatlarınızı kurun, Türkiye’nin kardeşliğini, birliğini, beraberliğini siz de orada yüksek sesle haykırın. Bayrağınızı saklamayın, bayrağı artık çıkarın Cudi’nin Dağı’nda dalgalandırın, ay yıldızlı bayrağı. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Bu mesele AK Parti’nin meselesi değildir, Cumhuriyet Halk Partisinin de meselesidir, Milliyetçi Hareket Partisinin de meselesidir.”

HDP’nin bir Türkiye partisi olması ve Türk milletinden gerekli onayı alması için terörün her türlüsüne açıkça karşı çıkması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, “Bunu da milletin huzurunda, milletle paylaşması lazım. Siz onlarca masum insanın hayatına kasteden, kahpece öldüren teröristin cenazesine gitmeye devam ederseniz Türkiye’de, Türk milleti de size hak ettiğiniz cevabı verecektir.” dedi.

Yıldırım, konuşmasında Meclisin milletin sesinin yeri olduğuna dikkati çekti.

Meclisteki sesin asla terörün sesi olmayacağını vurgulayan Yıldırım, “Bundan yol yakınken bu arkadaşlarımız vazgeçsin, milletin sessizliğini yanlış okumasın. Milletin sessizliği adeta sonunda önünde durulamayacak büyük bir tufana dönüşür. O yüzden bizim istediğimiz, ülkemizde bir olalım, beraber olalım, farklılıklarımızı zenginlik olarak görelim, ortak yönlerimizi daha fazla ön plana çıkaralım.” ifadesini kullandı.

Terör olaylarında şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralanan gazilere ise uzun ömürler dileyen Başbakan Yıldırım, “Şehitlerimiz Türkiye’nin bayrağındaki yıldız gibi parlamaya devam edecek, onlar bizim, her birimizin gönlünde müstesna yerini almıştır.” diye konuştu.

Yıldırım, şehit yakınlarının emanet olduğunu ve onlara hiç bir zarar gelemeden bakılmaya devam edeceğini bildirdi.

Muhalefet partilerini Güneydoğu’da siyaset yapmaya davet eden Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Türkiye’nin neresine gidersek gidelim AK Parti bayrağını görürsünüz. Şimdi artık diyoruz ki bunun yanına diğer muhalefet parti bayrakları da asılsın. Bu, Türkiye’nin birliğinin, beraberliğinin, ortak geleceğinin en büyük göstergesi olacaktır. Siyasi partilere, muhalefet partilerine bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız, yeter ki gelin Güneydoğu’da da siyaset yapın. Böylece terörle mücadelemiz daha kolaylaşacak, milletin birliği, beraberliği konusunda çok daha güçlü olacağız. Bir siyasi parti olarak rakiplerini, açık ara farkla siyaset yaptığı bir bölgeye davet etmek belki siyaseten çok uygun düşmeyebilir ama biz siyaset için, gelecek için, Türkiye’nin birliği, beraberliği ve kardeşliği için çalışıyoruz. Onun için de rakiplerimize böyle bir daveti yapıyoruz.”

AK Parti’nin büyümeye, gelişmeye devam ettiğine işaret eden Yıldırım, “Bizi Türkiye sevdamız bir araya getirdi, biz bir dava üzerinde bir araya gelmiş Ak kadrolarız. Bu dava milletin davasıdır, milletimizle aramızdaki bağlar ebediyete kadar devam edecek bağlardır.” dedi.

Siyasetlerinin öznesinin millet, AK Parti siyasetinin ise çözüm siyaseti olduğuna değinen Yıldırım, insanlar arası ilişkilerde, toplum, millet ilişkilerinde asıl olanın adalet ve hukuk olduğunu belirtti.

“HDP AYAĞINI KALDIRIYOR, CHP ONUN YERİNE BASIYOR”

Başbakan Yıldırım, büyük bir insanlık dramının yaşandığı Suriye’den Türkiye’ye sığınanlarla ilgili son günlerde utanç verici tartışmaların yaşandığını söyledi.

Bu tartışmaların Türkiye’nin mazisine yakışmadığına dikkati çeken Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu: “Üzülerek söylüyorum ki birileri yine Cumhurbaşkanımıza muhalefet edeceğim diye maalesef nefret tohumlarını ekmeye devam ediyor.

Vatansız, evsiz, barksız kalmış, sığınacak bir güvenli liman arayan, ölümden kaçan onurlu, şerefli insanlara dönük maalesef bu merhametsizce suçlamalar, ifadeler Türk milletinin ne genlerinde ne de geleneğinde vardır. Biz eğer Suriyeliler başta olmak üzere bütün zorda kalmışların imdadına koştuysak, koşuyorsak, bunu insanlığımızın, inancımızın bir gereği olarak yapıyoruz.”

Bütün mazlumların önce Allah’a sonra 79 milyona emanet olduğunu ifade eden Yıldırım, “Zulme uğramış, evsiz, yurtsuz , yuvasız kalmış insanlara dönüp bakmamayı bazıları kendisine yakıştırabilir ama AK Parti olarak bizler bunu asla kabul etmeyiz.” dedi.

Yıldırım, bu konuda muhalefet partilerini eleştirerek, şunları kaydetti: “Son günlerde adeta bir nefret suçu işler gibi bir ittifak kurulduğunu görüyoruz, HDP ile MHP temsilcileri bile bazen bu konuda aynı şeyleri söylüyor. Sayın Bahçeli ile Sayın Demirtaş aynı cümleleri kuruyorlar. MHP Genel Başkanı için bu durum hiç de kabul edilebilir bir şey değildir. CHP zaten HDP çizgisine çoktan girmiş durumda, maalesef her türlü siyasi demeçlerinde, her türlü siyasi faaliyetlerinde HDP ayağını kaldırıyor, CHP onun yerine basıyor.”