Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / YENİ PKK ZIRVASI!

YENİ PKK ZIRVASI!

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, terör örgütü PKK ile ilgili itiraf gibi bir açıklama yaptı. PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamadıklarını söyleyen Demirtaş, terör örgütünün sivilleri hedef alan saldırılarını ise terör olarak nitelendirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Almanya’nın Süddeutsche Gazetesi’ne verdiği mülakatta PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamadıklarını söyledi. Terör örgütü PKK ile ilgili itiraf gibi bir açıklama yapan Demirtaş, terör örgütünün sivilleri hedef alan saldırılarını ise terör olarak nitelendirdi.

Suriye’de çözüm olmadan Türkiye’de Kürt sorununun çözümünün de mümkün olmayacağını savunan Demirtaş, iki konunun da birbiriyle bağlantılı olduğunu söyledi. Demirtaş, Suriye’de oluşturulan kantonlar benzeri bir yapının Türkiye için de uygun olup olmayacağı şeklindeki bir soruya da, otonomiyi savundukları cevabını verdi. Demirtaş, PKK dahil edilmeden çözümün zor olduğunu iddia etti.

ŞİDDET ÇAĞRISI

Şiddet eylemlerini terör olarak niteleyen Demirtaş ise Van’da yaptığı konuşmada tehditler savurmuştu. Teröre hizmet eden belediyelere kayyum atanmasının önünü açan kararnameye tepki gösteren Demirtaş, halkı provokasyona çağırarak, “Sivil direnişe hazır olun” demişti. Demirtaş ayrıca, Abdullah Öcalan ile görüşme talebini hatırlattıktan sonra tehdit ederek, “İş başka yere gider” diye konuştu. Demirtaş, 6-7 Ekim olayları sırasında halkı sokağa çağırarak, onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu..