Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / Yeni Banka geliyor!

Yeni Banka geliyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla döviz kurlarındaki yükselişin makul seviyelere gelebileceğini söyledi. Akben ayrıca, Türkiye’nin ankalara kaynak aktarmayan az sayıda ülkeden biri olduğunu vurgulayarak bankacılık sektörünün potansiyeline değindi.

AA Finans Masası’nda konuşan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben; “Kısa zamanda hükümet kurulur, belirsizlikler ortadan kalkarsa, kurlardaki yükselme veya birtakım belirsizliklerin de daha makul seviyelere geleceğine inanıyorum” dedi.

Dünyanın birçok ülkesinde devletlerin bankalara kaynak aktardığını belirten BDDK Başkanı Akben; “Bankalara kaynak aktarmak gibi bir sorunumuz yok. Kurlar arttığında, bir takım beklentilerde zayıflamalar olduğunda bazı gelişmeler elbette olacaktır ama bunların şu anda bankalarımızı olumsuz etkileyecek durumu yok. Şu andaki gidişatımız da bu bağlamda iyi seviyelerde” dedi.

BDDK Başkanı Akben, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararının ne olacağı konusunda netlik bulunmadığını, ve FED’in faiz artırım tarihini esnetibileceğini kaydetti.

Dolar dün 2.9066 TL ile tarihi zirvesini gördü.