Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / YASEMİN CAN’DAN İKİNCİ MADALYA!

YASEMİN CAN’DAN İKİNCİ MADALYA!

Kadınlar 5 bin metre finalinde ilk sırayı elde ederek Avrupa şampiyonu olan Yasemin Can, şampiyona tarihinde 5-10 bin metre dublesi yapan üçüncü atlet oldu.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen 2016 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda dördüncü gün geride kaldı. Dün kazanılan başarılı sonuçlarla madalya sıralamasında zirveye yerleşen Türkiye, Yasemin Can’ın kadınlar 5 bin metre finalinde kazandığı altın madalya ile günü kapattı.

Şampiyonanın ilk gününde 10 bin metre finalinde kazandığı altın madalyayla Türkiye’ye ilk zaferi getiren Yasemin Can, 5 bin metre finalini sürklase ederek bir şampiyonluk daha kazandı. 5-10 bin dublesi yaparak uzun süre unutulmayacak bir performans sergileyen Kenya asıllı Türk atlet, 15:18.15’lik derecesiyle podyumun zirvesine çıktı.

19 yaşındaki milli atlet bu performansıyla, şampiyona tarihinde 5-10 bin dublesini gerçekleştiren üçüncü isim oldu. 1998’de Sonia O’Sullivan ve 2010’da Elvan Abeylegesse’nin ardından bu başarıyı elde eden üçüncü atlet olan Yasemin, Türkiye’ye şampiyonadaki dördüncü altın madalyasını kazandırdı.

4X100 BAYRAK TAKIMI SERİSİNDE 6. OLDU

Erkekler 4×100 bayrak seçmeleri öncesinde Emre Zafer Barnes’ın sakatlık haberiyle sarsılan Türkiye, ikinci seride Cumali Umutcan Emektaş, Jak Ali Harvey, İzzet Safer ve Ramil Guliyev dörtlüsüyle piste çıktı. Fransa ve Hollanda gibi güçlü ülkelerle aynı seride yer alan 4×100 bayrak takımı, 39.58’lik derecesiyle serisinde 6. oldu ve finale kalan sekiz ülke arasına girmeyi başaramadı.

Erkekler üç adım atlama finalinde yarışan Ukrayna asıllı Türk atlet Şeref Osmanoğlu ise 16.55’lik derecesiyle şampiyonayı altıncı sırada tamamladı.

Kadınlar cirit atma finalinde yarışan Eda Tuğsuz ise ilk hakkında 56.97 metrelik atışıyla 11. sırayı elde etti. İkinci hakkında 52.92 atan 19 yaşındaki atlet, üçüncü hakkında faul yaptı ve son sekiz isim arasına kalmayı başaramadı.