Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / VELİLER! BU OYUNA DİKKAT

VELİLER! BU OYUNA DİKKAT

Liselerde tahrik ve provokasyon amaçlayan bildirinin arkasından marjinal yapılar çıktı. Sol örgütlere yakın olan Devrimci Gençlik tarafından hazırlanan bildiriyle Gezi olaylarının yıldönümünde yine toplumsal bir eylem amaçlandı. Tahrik amacı taşıyan bildiriye öğrenci ve velilerden destek gelmeyince söz konusu kirli plan hedefine ulaşamadı.

Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde protesto adı altında sosyal medyada yayılan bildirilerle ilgili soruşturmasını tamamladı. Bildirilerin arkasında öğrenciler değil ‘mezunlar lobisi’ olduğu ortaya çıktı. Soruşturma raporuna göre, okullarda rant amaçlı çalışan mezunlar lobisinin öğrencileri kullanarak kamuoyunu yanlış yönlendirdikleri tespiti yapıldı. Raporda, okul adı kullanarak siyasi amaçlı propaganda yapanlarla ilgili Türk Ceza Kanunu’na göre hukuki işlem yapılması önerildi.

İSTANBUL ERKEK’TE GEZİ PROVASI MEB MÜFETTİŞ GÖNDERDİ
MEB, kısa süre önce İstanbul Erkek Lisesi’nin mezuniyet töreninde öğrencilerin okul müdürünün konuşmasını sırtlarını dönerek protestolarıyla gündeme gelen ve daha sonra Türkiye’nin çeşitli okullarında Liseliler Birliği adıyla sosyal medyada yayınlanan bildirileri mercek altına aldı. Bakan talimatıyla Teftiş Kurulu Başkanlığı, söz konusu okullara müfettiş göndererek soruşturma yürüttü.

Raporda, mezuniyet törenlerinde öğrencileri protestoya yönlendiren gruplar ile sosyal medyada öğrencilerden bağımsız söz konusu olayı ideolojik bölünme ya da hükümete karşı lise ayaklanması şeklinde yayınlanmasını sağlayanlar olarak olaylar iki ayrı kategoride ele alındı.

MEZUN LOBİSİ OKULUN İÇİNE OKUL KURMUŞ
Raporda, STK olarak isimlendirilen kurumların mezunlar vakfı, mezunlar derneği ya da mezunlar birliği adı altında okullarda işletmeci olarak faaliyet yürüttükleri belirtildi. Bazı okullarda kantin, otopark, okul etkinlik organizasyonları bazı okulların bahçesinde ise kreş ve özel okul faaliyetleri yürüttükleri kaydedildi.

YENİ MÜDÜRLER ÇARKI BOZDU
Uzun yıllar okullarda bu çarklarının sürdürülmesi için istedikleri müdürü görevlendiren, istedikleri öğretmeni okuldan attıran mezunlar lobisinin çarkı, MEB’in 4 yılını dolduran okul müdürlerine rotasyon uygulamasıyla bozuldu. Mezunlar lobisi ilk önce kendisini İstanbul Erkek Lisesi’nde gösterdi. Okul içindeki rantlarının bitmesinden endişe eden mezun lobileri, öğrencileri müdüre karşı doldurarak protesto eylemi tetikledi. Söz konusu eylemin kamuoyunda ses getirmesinin ardından önce benzeri vakıfların etkin olduğu diğer liselerde öğrencilere pankartlar astırıldı.

BİLDİRİ DEVRİMCİ GENÇLİK TARAFINDAN HAZIRLANDI
Sol örgütlere yakın olan Devrimci Gençlik tarafından organize edilen Liseler Birliği ile işbirliği yapılarak Liseliler Bildirisi sosyal medyada yayınlandı. Bildiride Gezi olaylarının yıldönümünde toplumsal bir eylem amaçlandı. Ancak sanal ortamdaki hareketliliğe öğrenci ve velilerden destek gelmemesiyle söz konusu plan hedefine ulaşamadı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMALI
Raporda, öğrencilerin çıkar grupları tarafından istismar edildiği belirtilerek, söz konusu olaylarda öğrencilerin değil onları yönlendiren gruplara soruşturma ya da suç duyurusunda bulunulması gerektiği vurgulandı. İzin alınmadan öğrenciler ve kurumsal kimliği kullanarak okullar üzerinden bu mahiyette siyasi içerikli bildiri yayınlanmasının suç olduğu belirtilen raporda, söz konusu fiil ve davranışı yapanlar ile bunlara katılanlar hakkında TCK’ya göre hukuki işlem yapılması önerildi.

SOSYAL MEDYADA YALAN BİLGİYLE KAMUOYU ALGISI OLUŞTURULDU
Raporda, söz konusu bildirilere Türkiye genelinde çok sayıda okul adına bildiri yayınlanmasının ise kamuoyu algısını etkilemeye yönelik bir olay olduğunu belirtildi. Bu kapsamda bazı okullarda 3 yıl önce gerçekleşen protestoları yeni yapılmış gibi göstererek, bazı okullarda öğrenci mezunlar sosyal medya grubunda kimliği belirsiz kişilerce bildiri yayınlayarak okulların ismi kullanıldı. Bu gruplarla ilgili emniyet güçlerinin inceleme yapması tavsiye edildi.

MÜSTEŞAR TEKİN: “YAPILAN SUÇTUR”
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin imzasıyla illere gönderilen yazıda, öğrenci ve veli kaynaklı olmaktan çok, bazı siyasi çevreler ve STK’lar tarafından organize edilen olaylar olduğuna dikkat çekilerek, “İzin alınmadan öğrenciler ve kurumsal kimliği kullanarak okullar üzerinden bu mahiyette siyasi içerikli bildiri yayınlanması suçtur. Okul yönetimi ve öğretmenlerin taraf olmadığı bir konuda okul adının geçmesi, niyetin provokatif ve öğrencilerin istismarına yönelik olduğunu açıkça göstermektedir” dedi.