Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / VE SÖZ MİLLETİN!

VE SÖZ MİLLETİN!

Seçmen, 7 Haziran 2015’te yapılan oylamada hiçbir partiye tek başına iktidar olma şansı tanımadı. Seçim sonrası yapılan koalisyon görüşmeleri de sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine Türkiye’de Anayasa’nın 116. maddesi uyarınca verilen “seçimlerin yenilenmesi” kararı kapsamında yeniden seçim süreci başladı. Bu kapsamda Türkiye 5 ay sonra bugün bir kez daha sandık başına gidecek. Bugün yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde 16 siyasi parti ile 21 bağımsız aday Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girebilmek için yarışacak. 54 milyon 49 bin 940 seçmen ise 175 bin 6 sandıkta oyunu kullanacak.
KİMLİĞİNİZİ UNUTMAYIN
Seçimde, oy kullanacak vatandaşların şunlara dikkat etmesi gerekiyor:
-Oy vermeye giderken yanınıza, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi gibi, kimliği tereddütsüz ortaya koyan belgeyi almayı unutmayın.
-Sandık görevlisinin verdiği birleşik oy pusulası, zarf ve mührü alarak oyunuzu kullanmak üzere kabine geçin.
-Mührü, oy kullanacağınız partinin logosunun ya da bağımsız adayın isminin altında bulunan “tercih” dairesinin dışına taşırmadan basın.
-Sonra birleşik oy pusulasını, mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde katlayarak zarfa koyup sandığa atın ve sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atarak oy kullanma işlemini tamamlayın.
-Oylarınızın geçersiz olmaması için oy pusulalarını sandık kurullarınca verilen çift mühürlü zarfa koyun, birden fazla siyasi partiye ya da bağımsız adaya ayrılan bölüme mühür basmayın, oy pusulasına imza atmayın, herhangi bir işaret koymayın, mührü tercih ettiğiniz siyasi partinin ya da bağımsız adayın alanının dışına çıkarmayın ve pusulanızı yırtmayın.
1 KASIM’DA NASIL OY KULLANILACAK? 1 KASIM’DA NASIL OY KULLANILACAK?
OY KULLANMA SAATLERİ
Seçmenler ülke genelinde kurulacak 175 bin 6 sandıkta oy kullanacak. Bu sandıkların 358’i cezaevlerinde kurulacak. 30 bin tutuklu da cezaevlerinde oy kullanacak. Türkiye’nin doğusunda yer alan Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te oy verme işlemi saat 07.00’de başlayacak, saat 16.00’da sona erecek. Batı’da seçmenler, saat 08.00-17.00 arasında oy kullanabilecek.
16 PARTİ YARIŞACAK
Seçimde, 16 siyasi parti yarışacak. Millet Partisi, Vatan Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Büyük Birlik Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Komünist Parti 85; Hak ve Özgürlükler Partisi 78; Doğru Yol Partisi 67 ve Liberal Demokrat Parti 61 seçim çevresinde seçime katılacak. Seçimde, Türkiye genelinde 21 bağımsız milletvekili adayı yarışacak.

ALKOLLÜ İÇKİ SATIŞI YASAK
Bugün saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.
SİLAH TAŞIMAK YASAK
Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar, televizyonlar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak. YSK gerek görürse saat 21.00’den önce de yayınlar serbest bırakılabilecek.
SANDIK ALANININ MERKEZİ SANDIK YARIÇAPI İSE 100 METRE OLACAK
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı uyarınca sandık başında son seçimde en yüksek oyu alan 5 partinin müşahidi olacak. Bağımsız adayların müşahitleri ile bağımsız müşahitler ise seçim işlemlerini sandığa yakın bir noktadan izleyecek. YSK’nın 7 Haziran seçimleri öncesi konuya ilişkin aldığı karar şöyle: “Her ne kadar 298 sayılı kanunun 25. maddesinde sandık başı işlemlerini takip etmek üzere siyasi partiler ve bağımsız adayların 1’er müşahit gönderebilecekleri belirtilmiş ise de zarfların açılması, oyların sayım ve dökümüne ilişkin işlemleri düzenleyen 100. maddenin son fıkrasında ise siyasi parti müşahitlerinin sayısının 5’ten fazla olması halinde, hazır bulunanlar arasından başkan tarafından kurul önünde ad çekme suretiyle sandık başında kalacak 5 siyasi parti müşahidini her biri ayrı siyasi partiden olmak üzere tespit edecek, diğer müşahitlerle bağımsız aday müşahitleri için sayım işlemini yakından takip edebilecekleri bir yer ayrılması, eş anlatımla, sayım masası başında ad çekme suretiyle belirlenen 5 ayrı siyasi partinin müşahidinin olmasına, diğer müşahitler ile bağımsız aday müşahitleri sayım masasında olmamakla birlikte yakından izleyebilecekleri bir yer ayrılması gerektiğine…”
KURUL ANT İÇECEK
Kapalı oy verme kabinleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkân bırakmayacak şekilde hazırlandı. Sandıkların, kapalı oy verme kabinlerinin ve sandık kurulunun yerleştiği yer merkez olmak üzere 100 metre yarıçaplı alan sandık alanı olacak. Sandık alanına sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin adayları ve gözlemcileri, bağımsız adaylar ve gözlemcileri dışında hiç kimse giremeyecek. Sandık kurulu başkan ve üyeleri, oy verme günü göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde ant içecek ve sandığın boş olduğunu kontrol edecek.
SİLAH TAŞIYANA YASAK
Sandık alanında düzeni, sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Sandık başında seçmene, vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacak.1445356883796