Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Üsküp’de sünnet şöleni!

Üsküp’de sünnet şöleni!

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yaşayan Türk, Arnavut ve Makedon uyruklu 400 Müslüman çocuk, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Üsküp Çayır Belediyesi ve El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı tarafından düzenlenen törenle erkekliğe ilk adımlarını attı.
Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında Osmanlı coğrafyasında yer alan ülkelerdeki ecdat yadigârı eserleri bir bir ayağa kaldıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlediği sünnet şöleni geleneğini bu yıl da hayata geçirdi. El Hilal Derneği ve Üsküp Çayır Belediyesi tarafından 11 yıldır düzenlenen ve son 9 yıldır da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleşen sünnet şöleninin 10.’su Üsküp Kalesi önünde yapıldı. Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Makedonya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Bekim Neziri, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Başkanı Tahsin İbrahim, El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Behicüddin Şehabi, Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti, Bursa ve Üsküp’ten gelen davetliler ile sünnet çocuklarının aileleri katıldı.

“Bağlarımız çok kuvvetli”
Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, Türkiye ile Makedonya’nın yüzyıllardır dost ve kardeş ülkeler olduğunu söyledi. Her iki ülke arasında akrabalık bağı olduğunu her fırsatta bunu göstermeye çalıştıklarını belirten Başkan Altepe, “Bizim bağlarımız çok kuvvetli. Yüzyıllarca aynı çatı altında yaşadık, aynı kaderi paylaştık. Sizlere karşı önemli vazifelerimiz var. Sizin yüzünüzün gülmesi, bizim yüzümüzün gülmesidir. Mutluluğunuz, mutluluğumuzdur. Bu bölgenin fiziki yönden gelişmesinin yanında burada kültürümüzün en iyi şekilde yaşatılması için destek vermeye her zaman devam edeceğiz. Burada ecdat yadigarı eserlerin ayağa kaldırılmasından bu tür sosyal etkinliklere kadar çok alanda çalışıyoruz. Bizim bu bölgeden bir beklentimiz yok. Tek hedefimiz Üsküp’ün, Makedonya’nın her yönden gelişmesi ve biz, bunun için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“Sonuna kadar birlikteyiz”
Başkan Altepe, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sonuna kadar Makedonya’nın, Müslümanların arkasında olacaklarını söyledi. Onlarca yıldır kopuk olan kardeşlik bağlarını, son 10 yılda yaptıkları sünnet, kandil ve bayram organizasyonlarıyla yeniden tesis ettiklerini, dost ve kardeş toplumlar arasında birlik ile beraberliği sağladıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Sizlerin yüzünü gülerken görmek, bizler için en büyük mutluluk. Tek amacımız Makedonya’nın güzel olması. Buradaki insanların huzur içinde yaşaması, kardeşliğimizin gelişmesidir. Burada atılan adımlar hep bunu sağlamaya yönelik adımlardır. 10. kez sünnet organizasyonunu yapıyoruz. İnşallah sonuna kadar sizler için sizlerle birlikte olacağız” diye konuştu.
Sünnet olan çocuklara ‘Geçmiş olsun’ dileklerini ileten Başkan Altepe, “Şimdiden sonraki hayatınızda hepinize başarılar diliyorum. İnşallah ailelerimiz, çocuklarımızın mürüvvetlerini de görürler. Hep güzel günler yaşarlar. Bu topraklarda bir daha hiç üzülmezler. Bu topraklarda, her zaman barışın simgesi olurlar. Her şey onlar için dostluk için” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür
El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Behicüddin Şehabi ise Türkiye’nin özellikle de Bursa’nın her zaman Üsküp’ün yanında olduğunu belirterek, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünü yaptığı sosyal projelerin Üsküp’teki yardımlaşma hissini kuvvetlendirdiğini ifade etti. Geleneksel olan sünnet mirasını korumanın boyunlarının borcu olduğunu söyleyen Şehabi, ecdat yadigarı eserlerin onarılmasının yanında bu tür sosyal etkinliklerin bölge halkı arasındaki yardımlaşma ruhunu geliştirdiğini anlatarak, katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

“Bu çocuklar geleceğimizin teminatı”
Çayır Belediye Başkanı İzzet Mecidi de, sünnet cemiyetine sağladığı katkılar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Başkan Altepe’nin Üsküp’ün bir evladı olduğunu kaydederek, aradaki kardeşliğin hiçbir zaman son bulmayacağını belirten Mecidi, Makedonya’daki Müslümanlarla Türkiye’deki akrabaları arasındaki kardeşliğin göçe zorlayarak bozulmaya çalışıldığını fakat zihinlerde olan birlikteliğin kurgulanan art niyetlerin önüne geçtiğini kaydetti. Mecidi, “Çünkü biz fiziksel olarak ayrı olsak bile, zihinlerde kardeştik. Sizler hem bulunduğunuz bölgede hizmetlerinize devam ediyor hem de ana vatanınıza destek veriyorsunuz. Burada sayıları kabarık olan çocuklarımızı geleceğimizin teminatı olarak görüyorum. Çayır Belediyesi adına destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Pilav ve helva ikramı
Törende Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat da selamlama konuşması yaparak sünnetin önemine dair katılımcılara bilgiler verdi.
Üsküp’teki 400 Müslüman çocuğun erkekliğe ilk adımını attığı törende, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve protokol üyeleri sünnet çocuklarına çeşitli hediyeler verdi. Davetlilere pilav ve helva ikramının yapıldığı törende, halk oyunları ekiplerinin gösterileri de ilgiyle izlendi. Sünnet şöleni havai fişek gösterisiyle sona erdi.