Cuma , 14 Ekim 2022
Anasayfa / DÜNYA / Unutma! Ölünce şehit değilsin

Unutma! Ölünce şehit değilsin

Siirt’te koruculuk yapan Nurettin Ödümlü, PKK’nın 1 yıl önce kaçırdığı oğlunun Kobani’de yaralandığını belirterek, “Komşumun oğlu askerde benimki dağda. İkisi çatıştığında benim oğlum şehit olmaz” dedi

Siirt’in Şirvan ilçesinde 15 yaşındaki oğlu geçen yıl PKK tarafından kaçırılarak dağa götürülen 25 yıllık köy korucusu Nurettin Ödümlü SABAH’a konuştu. Oğlu Y.Ö.’nün geçen yıl ramazan ayında iftara 15 dakika kala evden çıktığını ve bir daha geri dönmediğini anlatan baba, “PKK’nın kaçırdığını öğrendim. 15 gün sonra da PKK, ‘Çocuğunuz yanımızda’ diye haber gönderdi. Bırakılacağını düşündük ama geri göndermediler. Ardından ‘Kuzey Irak’a gönderdik’ diye haber geldi. O günden sonra bir daha haber alamadık. 15 gün önce tanımadığımız biri telefonla gelip ‘Oğlunuz sizinle görüşecek’ dedi. Annesine, Şanlıurfa’da olduğunu söyleyerek, ‘Kobani’de yaralandım. Kurşun karnımdan girip sırtımdan çıkmış. Arkadaşlarım ya öldü ya yaralandı. Anne yanıma gel. Babam silahını bırakırsa, beni bırakacaklar’ demiş. Annesi de ‘Önce seni bıraksınlar’ demiş. Hemen Şanlıurfa’ya gittik ama bizi görüştürmediler. O günden beri haber alamıyoruz.

HEM OĞLUNA HEM KANDİL’E SESLENDİ
PKK’nın “Ölürseniz şehit olursunuz” sözlerinin yalan olduğun belirten Ödümlü şöyle konuştu: “Yani ben Müslüman kardeşimi öldüreceğim ve şehit mi olacağım? Bu hiçbir kitapta yazmıyor. Komşumun oğlu askerde, benim oğlum dağda. İkisi çatıştığında oğlum şehit olmaz. Oğluma sesleniyorum. Eğer ölürsen şehit olmazsın haberin olsun. Gençler düğüne gider gibi gidip, gerçeği anlayınca içlerinden çıkamıyor. Kandil’e de sesleniyorum. Merhametiniz varsa oğlumu bırakın. Çocukları en azından anneleriyle görüştürün. Çocuklara bu muameleyi yapan Müslüman olamaz. İsrail bile bunu yapmıyor. Ne asker, ne polis, ne vatandaş ne de PKK’lı, hiç kimse ölmesin. Artık barış olsun.”

‘ÇOCUKLARIN YERİ ANNELERİNİN YANI’
Anne Saadet Ödümlü ise barış diye meclise girenlerin artık anaların ağlamaması ve çocukların evlerine dönmesi için elini taşın altına koymasını isteyerek, “Oğlum daha 15 yaşında ve başka ülkelerde başkaları için savaşıyor. Çocukların yeri annelerinin yanıdır. Oğlumu geri göndersinler” dedi.

‘AK PARTİLİYİM DİYE İKİ KEZ SALDIRIYA UĞRADIM’
AK Parti’yi desteklediği için örgüt yandaşlarının saldırısına uğradığını da söyleyen Nurettin Ödümlü, “Bana ‘AK Parti’yi bırakacaksın’ dediler. Bırakmayınca da 2 kez linç girişiminde bulundular. Kolum kırıldı. Devletini seven insanların üzerinde gidiyor. Bende devletimi seviyorum ve ölünceye kadar devletimi terk etmem. Türk, Kürt hepimiz kardeşiz” dedi.

PKK, İKİ ÇEKİCİ YAKTI BİR ARACI GASP ETTİ
Genelkurmay’dan yapılan açıklamaya göre dün PKK’lı teröristler, Van Çaldıran- Ağrı Doğubayazıt kara yolunun 25. kilometresinde sivil bir vatandaşa ait çekiciyi yaktı. Önceki gün ise Iğdır Karakoyunlu’da PKK’lılar tarafından özel bir şirkete ait bir çekici yakıldı, bir vatandaşa ait araç da gasp edildi. Öte yandan PKK’lı teröristler, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde işyerleri ve ev önlerine bıraktığı bildirilerle korucuları tehdit etti. Bildiride, “Silvan Barajı ve yeni kalekolların yapımına hiçbir şekilde izin vermeyeceğimizi biliyorsunuz. Siz düşmanı beklerken sizi köylerinizde kim koruyacak. Sizleri hedef almaktan kaçınmayacağımızı bilmelisiniz” ifadeleri yer aldı.

A haber