Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / UNESCO’ YA SUR ÇAĞRISI

UNESCO’ YA SUR ÇAĞRISI

İstanbul’da dün başlayan UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 40. oturumu sürerken, Avrupa Kültürel Mirası Koruma Örgütleri Federasyonu Başkanı Denis de Kergorlay, UNESCO Genel Müdürü Irina Bokova’ya hitaben mektup yayımladı.

unesco-sur

Mektupta, savaş hali sırasında tahrip olan ve acele kamulaştırma kararıyla kültürel hafızası silinme riski altındaki Diyarbakır Sur’un durumuna dikkat çekildi. Mektupta tescilli tarihi yapıların tahrip edildiği vurgulanırken, sokağa çıkma yasakları süresince yaşanan sivil ölümleri yaşandığı hatırlatıldı.

Sur’un durumunun toplantının gündemine alınmasını isteyen Kergorlay, acele kamulaştırma ile yeniden inşa konusunda yerel dinamiklerle işbirliği içerisine girilmesi ve uluslararası uzmanlık desteği alınması gerektiğini belirtti.

Mektupta Denis de Kergorlay, bu bölgelerde ikamet eden sivillerin yaşam ve haklarının korunması gibi uluslararası kuralların ihlal edildiğinin altını çizerek, bu durumun tümüyle kabul edilemez olduğu aktardı ve şunları şöyledi:

“Eylül 2015’ten beri çeşitli yerleşim yerlerinde, valiler tarafından uluslararası ve ulusal hukuka uygunluğu hayli tartışmalı, bir bölümü aylarca devam eden 60’tan fazla sokağa çıkma yasağı kararı alınmış olmasının ardından yaşanan çatışmalar, yüzlerce tarihi caminin, kilisenin, sivil mimari eserinin ve binlerce ev ve işyerinin kısmen ya da bütünüyle yıkımına ve yüz binlerce insanın evsiz kalmasına neden olmuştur”