Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / TV DİZİSİ 11 YIL SONRA SERBEST KALMASINI SAĞLADI

TV DİZİSİ 11 YIL SONRA SERBEST KALMASINI SAĞLADI

Amerika’da, yayınlanan bir dizi, adalet sisteminin bir kez daha sorgulanmasına neden oldu. Dizi, sıra dışı bir olayı konu aldı ve yarattığı etki, 11 yıldır tutuklu bulunan birinin serbest kalmasına kadar uzandı…

Bir dizi, gerçek hayattaki bir mahkeme sürecini değiştirebilir mi? İmkânsız gibi görünen bu durum, Amerika’da gerçek oldu. Amerikalılar, şimdilerde, Making a Murderer, yani bir katil yaratmak dizisini ve onun etkilerini konuşuyor.

Her şey, 2005 yılında, fotoğrafçı bir kadının kaybolmasıyla başladı. İki kişinin tecavüzüne uğrayan kadın öldürülmüştü. Kısa bir süre sonra, Brandon Dassey, ve amcası Steven Avery, şüpheli oldukları gerekçesiyle tutuklandı. Mahkemeye çıkarılan zanlıların ikisi de, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ama tam 10 yıl sonra başlayan bir dizi, her şeyi değiştirdi.

Dizi, tamamen bu olayın gerçek hikâyesi üzerine kurulmuştu. Senaristler, ifade görüntüleri de dâhil olmak üzere, her ayrıntıya mercek tuttu. Ve öğrenme güçlüğü çeken gencin, psikolojik baskıyla, olayı itiraf etmesi için zorlandığı şüphesi ortaya çıktı.

Beyaz Saray’da 100 bin imza toplandı. Amerikan Başkanı Obama bile konuya değindi. İzleyicileri ekran başına kilitleyen dizi, mahkeme üzerinde de baskı oluşturdu. Dava sil baştan ele alındı ve Brandon Dassey’nin, tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

Genç, aradan geçen 11 yılın ardından, cuma günü serbest kalacak!

 

kaynak: A Haber