Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / TÜRKİYEYE ”AKILLI BOMBA” ONAYI

TÜRKİYEYE ”AKILLI BOMBA” ONAYI

ABD Dışişleri Bakanlığı “akıllı bomba” olarak da bilinen çeşitli tipteki 2 bin 200 savaş malzemesinin Türkiye’ye satışına onay verdiABD Dışişleri Bakanlığı, PKK ve DAEŞ’e karşı hava operasyonlarında hayati öneme sahip olan çeşitli tiplerdeki 2 bin 200 adet Müşterek Doğrudan Saldırı Savaş Malzemesi’nin (JDAM) Türkiye’ye satışına onay verdi. Dün yapılan açıklama ile Türkiye’nin azalan “akıllı bomba” stokunun müzakereler sonucunda yenilenmesi bekleniyor.
Türkiye’nin son aylarda DAEŞ ve PKK’ya yaptığı hava saldırıları nedeniyle akıllı bomba stoklarında azalma yaşandı. Bu yüzden ABD ve Türk tarafında gerginlik oluştuğu da iddia edilmişti. ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Güvenlik Savunma İşbirliği Ajansı’nın (DSCA) yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2 bin 200 parçadan oluşan çeşitli bomba türlerinde kullanılacak malzeme kitleri, savaş başlıkları ve ateşleyici satın alma talebinde bulunduğu belirtildi. 1446182997031
“Türkiye, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasında ABD’nin ortağıdır” denilen açıklamada, güçlü ve hazır bir savunma kabiliyeti oluşturması ve korunması için NATO müttefiki olan Türkiye’nin desteklenmesinin, ABD’nin ulusal çıkarları bakımından hayati önem taşıdığı kaydedildi. Satışın Türk Hava Kuvvetleri’nin savunma kabiliyeti ve gelecekteki NATO operasyonlarına katkı sunmasına yardımcı olacağı ifade edilen açıklamada, “Türkiye, bu ek savaş malzemelerini silahlı kuvvetlerine dahil etmede zorluk çekmeyecektir. Bu malzemelerin planlanan satışı ve destek, bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir” denildi. Türkiye’ye satılacak malzemeler için üstleniciler Amerikan savunma sanayi şirketi Raytheon, General Atomics ve L-3 Communications olacak. Türkiye’nin satın almayı planladığı malzemelerin bir kısmının güdümsüz bombaları GPS destekli sistemlerle her türlü hava şartlarında kullanılabilir “akıllı bombalara” dönüştürmede kullanıldığı belirtiliyor. ABD mühimmat ile birlikte aynı zamanda destek malzemeleri, test ekipmanları, onarım ve yedek parçaları da sağlayacak. Açıklamada satış sürecinin tamamlanması için pazarlıkların devam edeceği belirtildi.