Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Türkiye’den İncirlik’e 4 şart

Türkiye’den İncirlik’e 4 şart

İncirlik’in Suriye’de operasyonel kullanımı için Ankara 4 şart öne sürdü: Demografi değişmesin, rejim-PYD-DAEŞ üçlüsüne karşı önlem alınsın, Türkiye-Halep koridoru kapanmasın, ılımlı muhalefet temsil edilsin.

ABD ve Türkiye arasında geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirilen ve son yılların en uzun Türkiye-ABD görüşmesi olarak değerlendirilen toplantıların ardından, İncirlik Üssü’nün kullanımına ilişkin kritik kararlar alındı. Görüşmelerde, İncirlik’te konuşlu 2 silahlı İnsansız Hava Aracı (İHA) Predator’ün sadece keşif ve gözlem için değil operasyonlar için de kullanılmasının ana gündem maddesi olarak tartışıldığı belirtilirken, Ankara İncirlik’in operasyonel kullanımına ilişkin şartlarını net olarak ortaya koydu. ABD Başkanı Brack Obama’nın DAEŞ ile mücadele Özel Temsilcisi General John Allen ve beraberindeki heyet ile görüşmelerin perde arkasında, Ankara “Her türlü şarta hazırlıklı olunması gerektiği”, “Terör gruplarının alandaki etkisi arttıkça bir istikrar yakalamanın mümkün olmadığı”, “Rejim ile işbirliği yapmamış, teröre bulaşmamış gruplarla konuşulabileceği” mesajlarını iletti.

PAZARLIKLAR SÜRÜYOR
Görüşmelerde, İncirlik pazarlığının da devam ettiği belirtilirken, ABD’li heyete silahlı Predatorlar’ın kullanımı konusunda dört şart koşuldu. Bu kapsamda Ankara’nın ABD’ye ilettiği mesajlar şu şekilde:

DEMOGRAFİ DÜĞÜMÜ: Afrin’den Cerablus’a kadar olan hatta demografi değişiminin önüne geçilsin. Kuzey-Güney’de Hercele-Mare Hattı, Doğu-Batı ekseninde Cerablus Hercele hattının herhangi bir şekilde DAEŞ tarafından tehdit edilmesi, Cerablus-Hercele hattının da PYD tarafından oldu bittiye getirilmesi, Türkiye’nin güvenliğini tehdit eder. Her türlü tedbir alınsın.

BASKI SONA ERSİN: Rejim ile işbirliğine girmemiş, teröre bulaşmamış her grupla görüşülebilir. PYD, rejim ile de DAEŞ ile de işbirliğinde. Dolayısıyla, Suriye rejimi ve PYD’nin baskılarını sona erdirecek ve DAEŞ terör örgütünü tasfiye edecek bir modelde anlaşılması durumunda, İncirlik ABD ile ortak operasyon için kullanılabilir.

KORİDOR TEHDİT ALTINDA: DAEŞ’ın Türkiye ile Halep arasındaki koridoru tehdit etmesi durumu var. Bu durumda hem DAEŞ ile hem rejimle mücadele eden ılımlı muhalefetin her türlü imkanı biter. Türkiye ile Halep arasındaki koridorun kapanmasına asla izin verilmeyecek.

OPERASYON MERKEZİ: Ilımlı muhalefetin zayıflamasına ve göç dalgasına sebep olacak bir oluşuma izin verilmeyecek. İncirlik’ten yapılacak operasyonların PYD’nin elini güçlendirmesi ve destek sağlamasının önüne geçilmesi için, Suriyeli ılımlı muhalefet de operasyon merkezinde temsil edilecek.

HEM İSTİHBARAT HEM OPERASYON: Kaynaklar, bu şartların karşılanması ve bu maddelerde işbirliği sağlanması durumunda Ankara’nın İncirlik’in ABD ile ortak operasyona açılabileceğini belirtti. Bu durumda, İncirlik’teki iki silahlı Predator hem keşif ve istihbarat toplayacak hem de uygun görüldüğünde havadan operasyon için kullanılacak.

Sabah