Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / TÜRKİYE’DEN ALMANYA’YA KRİTİK KARAR

TÜRKİYE’DEN ALMANYA’YA KRİTİK KARAR

Almanya’da 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen karar, Türkiye’de tepki ile karşılandı. Berlin Büyükelçisi’nin geri çağrılmasının ardından, Almanya’nın İncirlik üssüne yönelik taleplerinin de askıya alınması bekleniyor.

Almanya’nın sözde Ermeni soykırımı karar tasarısını onaylamasının ardından, Türkiye bazı kritik adımlar atmaya hazırlanıyor. Buna göre Türkiye,
Almanya’nın İncirlik ile ilgili taleplerini askıya alabilir. DAEŞ ile mücadelede kullandığı Tornado tipi savaş jetleri için askeri bir üs oluşturmayı planlayan Alman ordusu, bu plan için daha önce Türk hükümeti ile görüşmeler yapmıştı.

Askerlerin donanımı ile birlikte 65 milyon euro yatırım yapmayı planlayan Almanların, taleplerinin içeriğine ulaşıldı.

– Uçaklar için tenteli park yeri olarak kullanılması planlanan yaklaşık 20 bin metrekarelik ve 6 bin metrekarelik beton saha
– 400 personelin barınma ihtiyacı için 4 binadan oluşan yaklaşık 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde yatakhane binaları
– Bin 400 metrekare büyüklüğünde karargah binası
– 800 metrekare büyüklüğünde operasyon binası
– 750 metrekare büyüklüğünde bakım binası

Almanya’nın talepleri arasında yer alıyor.

“Soykırım” geriliminin ardından, Türkiye’nin Almanya’nın İncirlik Üssü’ne yönelik taleplerini bekletme adımını atabileceği Almanya’yı paniğe sürükledi. Türkiye’nin Almanya’ya yönelik ne tür tedbirler alacağı ile ilgili görüşmeler ise bu hafta başlayacak. Almanya’dan geri çağrılan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Avni Karslıoğlu, bu hafta bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı nezdinde konuyla ilgili görüşmeler yürütecek.