Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Türkiye’den ABD’ye son uyarı

Türkiye’den ABD’ye son uyarı

ABD’li mevkidaşı Kerry’ye “Güvenli bölgeyi beraber yapalım” diye teklif götüren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ya beraber yapalım ya da başımızın çaresine bakarız. Oldu bittiye izin vermeyiz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 26 Haziran tarihinde ABD’li mevkidaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde, Washington yönetimini “bölgede yaşanan gelişmelere daha fazla seyirci kalınamayacağı yönünde uyardığı” öğrenildi.

ENDİŞELERİMİZİ DİKKATE ALIN
Bu doğrultuda, Çavuşoğlu’nun PYD’nin bölgede Kürt koridoru oluşturma çabalarının Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, ” Türkiye’nin bir oldu-bittiye izin vermeyecektir. Bölgede bir an önce güvenli bölge oluşturulmalı. Bunu beraber yapalım. Ya da biz başımızın çaresine bakarız. Endişelerimizi dikkate almalısınız” değerlendirmelerini yaptığı bildirildi.

KERRY’Yİ SON KEZ UYARDI
Ankara ile Washington arasındaki diplomasi trafiği kesintisiz olarak sürse de, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Kerry arasında geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen telefon görüşmesinde Ankara adeta son uyarısını yaptı. Bu doğrultuda, Çavuşoğlu Kerry’e Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde PYD tarafından oluşturulmaya çalışılan Kürt koridorunun Türkiye’nin “ulusal güvenliği” için tehdit oluşturduğunu gerekçeleriyle anlattı.

Kaynak: Akşam