Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / TÜRKİYE KURTARDI

TÜRKİYE KURTARDI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 2011 yılında Suriye uyruklu babası tarafından kaçırılarak Halep’e götürülen İtalyan vatandaşı Houda Emma Kharat’ın, Bakanlığın girişimleri ve ilgili makamların işbirliği neticesinde dün Suriye’den Türkiye’ye getirildiği belirtildi.
Emma Kharat’ın bugün İtalya’ya gitmek üzere Türkiye’den ayrıldığının kaydedildiği açıklamada, “İlgili makamlarımız, geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yakalanan olayın failinin İtalya’ya sınır dışı edilmesi de dahil olmak üzere, konuyu İtalyan makamlarıyla yakın bir iş birliği halinde takip etmiş, 7 yaşındaki Emma’nın annesiyle bir araya gelebilmesi için gerekli adımları insani mülahazaları göz önünde bulundurarak atmıştır.” ifadesi kullanıldı.
AKILLARA ‘KIZIM OLMADAN ASLA’ KİTABINI GETİRDİ
Emma’nın hikayesi akıllara Amerikalı Betty Mahmudi ve kızı Mehtap Mahmudi’nin hikayesini anlatan Kızım Olmadan Asla kitabını getirdi.
İranlı doktor Mudi’yle Amerika’da tanışıp evlenmesininden sonra İran’a giden Betty Mahmudi’nin kızı Mehtap’la birlikte İran’dan çıkma mücadelesini anlatan kitap 1991 yılında beyazperdeye aktarılmıştı.
18 aylık tutsaklıktan sonra Betty ve kızı çöllerden ve dağlardan geçerek Türkiye’ye gelerek Amerika’ya gidebilmişti.