Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Türkiye İran Arası Uçuşlar Durduruldu

Türkiye İran Arası Uçuşlar Durduruldu

Şubat ayı içerisinde koronavirüs salgının ortaya çıkması nedeniyle İran ile uçuşlar durdurulmuş, geçtiğimiz günlerde ise vaka sayılarının düşmesi üzerine yeniden başlatılmasına karar verilmişti. İran’da salgında ikinci dalganın başlamasıyla birlikte Türkiye-İran arasındaki uçuşların yeniden durdurulmasına karar verildi. Ayrıntıları A Haber muhabiri Ekber Karabağ, Tahran’dan canlı yayında anlattı.

Şubat ayı içerisinde koronavirüs salgının ortaya çıkması nedeniyle İran ile uçuşlar durdurulmuş, geçtiğimiz günlerde ise vaka sayılarının düşmesi üzerine yeniden başlatılmasına karar verilmişti. İran’da salgında ikinci dalganın başlamasıyla birlikte Türkiye-İran arasındaki uçuşların yeniden durdurulmasına karar verildi.

İran Sivil Havacılık Kurumu Türkiye’nin İran’a uçuşları askıya aldığını duyurdu. Karara gerekçe olarak ise İran’da yeniden artışa geçen koronavirüs vakaları gösterildi. Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ”Kovid-19 süreci kapsamında tedbir amaçlı İran ve Afganistan’a yapılan uçuşlar ülkemiz tarafından askıya alındı” denildi.

TÜRKİYE İRAN ARASI UÇUŞLAR DURDURULDU
İran Havayolları Birliği Sekreteri Maksud Esedi Samani, durdurma talebinin Türkiye Ulaştırma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın isteği üzerine alındığını bildirdi. Kararın gece saat 00:00 itibariyle yürürlüğe konulduğunu söyleyen İranlı yetkili, daha önce satılan biletlerin iptal edildiğini aktardı. Seferlerin askıya alınma nedeni açıklanmazken, İran’da yeniden artışa geçen koronavirüs salgının alınan kararda etkili olduğu düşünülüyor.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, Covid-19 salgınında son 24 saatte 209 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam ölü sayısının 14 bin 188’e çıktığını bildirdi. Ülkedeki vaka sayısı da 2 bin 182 artarak 273 bin 656’ya yükseldi.