Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Türkiye bunu da gördü! Banka faizi meale kadar girdi!

Türkiye bunu da gördü! Banka faizi meale kadar girdi!

Allah’ın (C.C) Kur’ân-ı Kerim’de “Allah ve Resulüne savaş açmak” olarak tanımladığı faiz, bazı meallerde haram olmaktan çıkarılıp helal gibi gösterilmeye yelteniliyor.

Bankalar; “Ramazan krediniz hazır”, “bayram krediniz bizden”, “kurbanda en düşük faiz”, sloganlı reklamlarıyla faiz belasını meşrulaştırmaya çalışırken, kimi meallerde ise faiz helal olarak gösterilmeye yelteniliyor.

Meal çalışmalarındaki hatalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Yeni çıkan “Kerim Kur’an” adlı meal çalışmasında hatadan öte cinayet olarak nitelendirilebilecek faiz yorumu bu kadar da olmaz dedirtti. Meal yazarının bankaların aldığı faizi haram saymayarak “hizmet bedeli” şeklinde yorumlaması, Kur’ân-ı Kerim’de “Allah ve Resulüne savaş” olarak tanımlanan faizin kapitalist sistemin tapınakları olan bankaların meşrulaştırılmasına önayak oluyor.

MEAL ENFLASYONU
Türkiye’de farklı şahıslara ait yüzlerce Kur’ân-ı Kerim meali bulunuyor. Neredeyse her cemaatin, her gurubun bir mealinin olduğu düşünüldüğün de Türkiye’deki meal enflasyonunun hangi boyutlara ulaştığı kolayca görülebiliyor. Yazılan bazı meallerde ciddi sıkıntıların olduğu biliniyor. Kimi zaman art niyetli, kimi zaman ise art niyetsiz olarak meallerde ciddi hataların yapıldığı işin erbabı olanlar tarafından dillendiriliyor. Yapılan hatalar, metni ilahi koruma altında olan Kur’an-ı Kerim’in âyetlerinin manasının tahrif edilmesine ve ciddi itikadi problemlerin oluşmasına yol açıyor.

BANKA FAİZİ MEALE KADAR GİRDİ
Bakara Suresi’nin 275. âyetinde açık bir şekilde faiz haram kılınırken, ‘Kerim Kuran’ adlı mealde âyetin manası tahrif edilerek banka tarafından halktan alınan faiz miktarının kredi ve beraberinde getirdiği hizmetlerin bir karşılığı olduğu, haksız fazlalık sayılmayacağı ifade ediliyor. Bununla da yetinmeyen meal yazarı, modern tefeciler olan bankaların deyim yerindeyse merdiven altı tefeciliğini önleyen önemli bir faktör olduğunu vurguluyor.

MEALLERDE FAİZ TEŞVİK EDİLİYOR
“Riba yiyenler, ancak şeytanın bir dokunuşuyla çarptığı kimselerin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de riba gibidir” demelerindendir. Oysa Allah, alışverişi helal, ribayı haram kılmıştır.

Kim Rabb’inden gelen öğütle ribadan vazgeçerse, geçmişte aldığı onundur. Onun kararı Allah’a kalmıştır. Kim tekrar ribaya dönerse, işte onlar ateş ehlidirler ve orada sürekli kalacaklardır.”

(Kerim Kur’an Meali Bakara Suresi 275. âyeti) Kerim Kur’ân mealinin yazarı Erhan Aktaş, yazdığı mealde Bakara Suresi’nin 275. âyetini verdikten sonra dipnotta bankacılık sistemindeki faizin önemli bir kısmının haksız fazlalık kapsamına girmediğini, bankalar tarafından alınan faizin sunulan hizmetlerin bir karşılığı olduğunu iddia ediyor. Bununla da yetinmeyen yazar, bankacılık sistemindeki faizin tefeciliği önleyen en önemli faktörlerden biri olduğunu söylüyor.

FAİZ = “ALLAH VE RESULÜNE SAVAŞ”
Bakara Suresi 275. âyet için yazarın yaptığı bu yorumlar, bankaların aldığı faizin haram olmadığını ancak tefecilerin aldığı faizin haram olduğunu iddia ederek, adeta “bankalara gidip gönül rahatlığıyla kredi çekebilirsin mesajını veriyor. Oysa Allah sadece birkaç âyet sonrasında faizin Allah ve Resulüne açılan bir savaş olduğunu şu şekilde buyuruyor: “Ey iman edenler! Allah’tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız mevcut faiz alacaklarınızı terk edin.”, “Böyle yapmazsanız, bunun Allah’a ve Peygamberine karşı açılmış bir savaş olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz sermayeniz sizindir. Böylece haksızlık etmemiş ve haksızlığa uğramamış olursunuz.” (Bakara Suresi 278, 279. âyetler)

MÜSLÜMANI KANDIRMAYA ÇALIŞAN, ŞEYTANIN KENDİSİDİR
Allah-u Teâla’nın Kur’an-ı Kerim’de açıkça yasakladığı ve Peygamber Efendimiz (sav)’in “ayaklarımın altındadır” buyurduğu faizlerle ilgili olarak meal enflasyonunda bazı isimlerin “Helal alışveriş” sınıfına sokmaya kalkışmasını İlahiyatçı Doç. Dr. Nedim Urhan Hoca, din ile savaş olarak niteledi. Son dönemde Ehli Sünnet inancını törpülemeye çalışan bir meal yazımının gündeme geldiğini belirten Urhan, “Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığına çok büyük görev düşmektedir. Bunun mesuliyeti gerçekten önemlidir. Mealler Ehli Sünnet inancının dışında olduğu için bu milletin gönlünde olan İslam mayasını da yok etmek isteyen şeytanlar aramızda dolaşmaktadır” diye konuştu.

ALLAH’LA SAVAŞANLAR, KAYBETMEYE MAHKUMDUR
Mevlüt Özcan Hoca ise, ehlisünnet inancı dışında meallerde, Müslümanların kafasını karıştırmak adına yapılan hiçbir yoruma ve yazılan hiçbir şeye itibar edilmemesi gerektiğini ifade ederek, “Faiz Kur’an-ı Kerim’de en büyük günahlardan birisi olarak ifade edilmiştir. Faiz, aynı zamanda yoruma açık olmayan biçimde haram olarak beyan edilen bir günahtır. Kim ki faiz alır verir, muamelesinde bulunur, buna yardımcı olursa aynı kategoridedir, aynı şekilde günaha ortak olmuştur” dedi. Allah’ın haram olarak bildirdiği bir günahı, değiştirmeye, yorumlayarak inkar etmeye ve başka yönlere kaydırmaya çalışanların Allah (c.c) ile savaş açmaya çalıştıklarını belirten Özcan, “Allah’la savaşanlar elbette kaybetmeye mahkumdur” diye konuştu.

ÇAĞI KUR’AN’A UYDURMAMIZ GEREKİR
Kur’an-ı Kerim’de Bakara Suresi’nde açıkça faizin (Riba’nın) haram olduğuna dair ayet bulunduğuna dikkat çeken Mahmut Toptaş, Peygamber Efendimiz’in Veda Hutbesi’nde “Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir” sözleriyle faizi yasakladığını hatırlatarak, “Çağı Kur’an-ı Kerim’e uydurmak zorundayken, Kur’an-ı Kerim’i çağa uydurmaya çalışan, haramlarını, günahlarını bir kılıf bulmaya zorlayan insanlar her dönemde maalesef olmuştur. Oysa çağı yaratan Allah’tır, çağın ve zamanın içinde yaşayan da insandır. Bu zihni, kalemi, anlayışı, düşünceyi insana veren, insana terakkiyi sağlayan da Allah’tır. Dünyalık işlerini, küçük dünyalarını, haramlarını kendilerine uydurmaya çalışanlar elbette hüsrana uğrayacaklardır.” dedi.

Kaynak: Milli Gazete