Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Türk Hava Sahası Ona Emanet: Şimşek

Türk Hava Sahası Ona Emanet: Şimşek

Yerli ve milli bir proje olan Yüksek Hızlı Hedef İnsansız Hava Aracı (İHA) ‘Şimşek’ yerden havaya ve havadan havaya atılan füze sistemlerinin kilitleme ve atış eğitimlerinde kullanılıyor.

Savunma sanayimizde yerli ürünlerin geliştirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu ana misyonuyla çıkılan yolda özellikle son yıllarda önemli çalışmalara imza atıldı.

BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR
Türk savunma sanayi, geliştirilen özgün ürünlerle dünya çapında ses getiren çalışmalara imza atarken, kazandığı bu yetkinlikleri dost ve müttefikleriyle paylaşan bir konuma geldi. Bu doğrultuda ülkemizin en önemli savunma çalışmaları içerisinde yer alan Yüksek Hızlı Hedef İnsansız Hava Aracı (İHA) “Şimşek” büyük beğeni ile görevini yerine getiriyor.
TAMAMEN ÖZGÜN TASARIM
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için üretilen Şimşek, 2009 yılında Araştırma ve Geliştirme projesi olarak başlatılan özgün bir tasarım. Hava-hava, satıh-hava, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılan, muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyaçlarını karşılayan Şimşek, müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir açık mimari yapıda tasarlandı.

Füze tehditlerine karşı tamamen özgün olarak üretilen Şimşek ile, füze sistemlerinin kilitleme ve atış eğitimleri uygun maliyetle yapılabiliyor.
İLK UÇUŞ VE İLK HAREKAT
İlk uçuşunu 4 Ağustos 2012’de başarıyla gerçekleştiren Şimşek, 8 Ocak 2016 tarihinde de Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Sinop’ta gerçekleştirilen atışlı tatbikatlarda ilk harekat görevini başarıyla icra etti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki en ileri teknoloji savunma sistemlerinin eğitim ihtiyaçlarının çözümüne katkı sağlamada kullanılan Şimşek hava araçlarının 2’si, tatbikatta vuruldu.
VURULMADIĞINDA TEKRAR KULLANILABİLİYOR
Özgün yazılımlara sahip uçuş kontrol sistemi ve yer kontrol istasyonu ile uçuş öncesi veya uçuş sırasında tanımlanabilen rota ve manevraları tam otonom olarak gerçekleştirebilen Şimşek’in, sistemde bulunan radar iz artırıcı ve jet motoru ile hava aracının radar güdümlü ve kızıl ötesi güdümlü füze sistemleri tarafından takibi mümkün oluyor. Hava aracı üzerinde bulunan akustik sistemle ateşlenen silahlara olan mesafe bilgisi yer kontrol istasyonuna gerçek zamanlı olarak aktarılabilen Şimşek’in bu yolla atış eğitiminin başarısı takip edilebiliyor.
Hava aracının gerekli durumlarda gözle takibini kolaylaştırmak için İz Dumanı Sistemi ve kendisine atılan silahları yanıltmak için de Karşı Tedbir Atım Sistemi bulunuyor, bu sistemler yer kontrol istasyonundan kontrol edilebiliyor.

Şimşek, hidrolik fırlatıcı ile piste ihtiyaç duymadan karadan veya gemi platformlarından kalkış yapabiliyor ve vurulmadığı durumlarda tekrar kullanılabilmesi için paraşüt ile karaya veya denize inebiliyor.
ŞİMŞEK’İN ÖZELLİKLERİ

·60 dakika havada kalma süresi

·Azami hız 400 kts

·1000ft (350m) ile 15000ft (4500m) (ASL) irtifalar arasında görev kabiliyeti

·Menzil 50 kmFırlatıcı ile kalkış,

·Paraşüt ile karaya veya denize iniş

·Gemi helikopter platformlarından kalkış ve kontrol

·İleri kompozit teknolojileri ile üretilmiş yapı

·Askeri standartlara uyumluluk

·Özgün “YKİ Uçuş Kontrol Sistemi” ve “Otopilot Sistemi” sayesinde kalkış ve iniş dâhil rota / yön / hız / irtifa tutma modları ile tam otonom uçuş kabiliyeti

·Yer Kontrol İstasyonu ile görev planlama ve kontrol, uçuş esnasında değiştirebilme özelliği

·Eve Dönüş ve Acil İniş Modları ile acil durumlarda önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelerek otomatik iniş

·Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme

·Sayısal harita otomatik tanıma.