Cumartesi , 24 Ekim 2020
Anasayfa / GENEL / Turizmin Yeni Adresi Hamsiköy

Turizmin Yeni Adresi Hamsiköy

IMG_20160708_165353

Çin, Hindistan’dan Avrupa’ya giden İpek Yolu’nun kuzey güzergahı üzerinde bulunan bir konaklama yeridir. Kervanlar Erzurum’dan yürüyerek Erzincan üzerinden İstanbul’a ya da Trabzon üzerinden gemi ile İstanbul’a gitmak durumunda idiler. Trabzon’a giderken rakımı 2000 mt olan Zigana dağlarının geçilmesi gerekmekte idi. Hamsiköy, Zigana dağının kuzey eteğinde konaklamaya en uygun ve en son yerdi. Rakım 1200–1300 m’dir.

20160708_170712

Deve kervanları Trabzon tarafından giderken en son Hamsimahallede duraklayıp dinlendikten sonra zorlu bir geçiti geçmeye çalışırlardı. Erzurumdan gelenler de zorlu geçidi aştıktan sonra Hamsimahallede dinlenirlerdi. Hamsiköy’ün ilk göründüğü Nara burnuna gelen kervanın ilk kişisi nara atarmış. Arkadakilere Hamsiköy göründü müjdesini verirlermiş. Cumhuriyet döneminde arabalarla nakliye işleri yapılmaya çalışıldığı dönemlerde de aynı işlevine devam etmiştir. O dönemlerde kar küreme araçları yoktu. Haftada bir Hamsimahalleden alınan araç konvoyu insan gücü ile önleri kardan temizlenerek zirveye çıkarılırdı. Zirvede Torul ekibiyle araçlar değiş tokuş yapılır ve yine küreklerle karlar temizlenerek Hamsiköy’e indirilirdi. İsmi Arapça Hamse mahalleden (Beş köy) gelmektedir. Beş ayrı yerleşim yeri vardır. Şimdi o yerleşim yerlerinin hepsi birer mahalledir. Osmanlı zamanında hepsine Hamseköy denirdi ve o dönemde nüfus yoğunluğu sadece rum dinide hıristiyandı(Kaynak:1860-1905 salnağmeler).Kurtuluş savaşı sonunda mübadeleyle buralardan gönderilen rumların yerine 1923’ten itibaren Türkler yerleştirildi ve Cumhuriyet döneminde merkez köye Hamsiköy adı verildi ve ayrı ayrı muhtarlık oldular. Fakat insanlar hangi mahalleden olursa olsun hepsi kendini Hamsiköylü olarak tanımlamaktadır. Günümüzde de Maçka’dan yukarı o dere havzasına Hamsiköy havzası adı ile anılmaktır.

Hamsiköy, Osmanlı döneminde tamamen bir Rum mahallesi idi. Yukarıdaki salnameden anlaşıldığı gibi mahallede tek bir Türk ve Müslüman yoktur. Kurtuluş savaşı sonrası Yunanistan ile yapılan Mübadele (değiş tokuş) sonucu mahalledeki tüm Rumlar Yunanistan’a gönderilmiştir.

Mübadeleden sonra Çaykara’da oluşan sellerde madur olan insanlar Hamsiköy’e yerleştirilmiştir. Bu arada boş kalan köye çevreden birçok kişi gelerek yerleşmiştir. Trabzon’un hemen her ilçesinden gelen insanlar mahallede bir mozaik oluşturup beraber kardeşçe yaşayabilmeyi tüm dünyaya göstermiştir.