Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / TRUMP’IN SİYASİ DANIŞMANI: GÜLEN BİR TEHTİD

TRUMP’IN SİYASİ DANIŞMANI: GÜLEN BİR TEHTİD

Donald Trump’ın siyasi danışmanı ABD’de olası bir Hillary Clinton iktidarının Türkiye’yi Rusya tarafına itebileceğini savundu.

8 Kasım’da yapılacak ABD Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti’nin adayıDonald Trump’ın siyasi danışmanı Peter Navarro, National Interest sitesinde yazdığı makalede Gülen örgütünün Demokrat Parti’nin başkan adayı Hillary Clinton’a kampanyasına destek verdiği iddialarını gündeme getirdi.

”GÜLEN BİR TEHDİT”

Navarro, “Hillary’nin Türkiye’deki darbeyi (darbe girişimini) desteklemekle suçlanan gizemli İslami din adamıyla bağları” başlıklı yazısında “Eğer Gülen karşıtlarına inanırsak, Gülen ABD’ye karşı gizli ya da kültürel cihat tehdidi oluştururken, Türkiye’deki demokrasiye ve istikrara karşı da bir dış tehdit. Bu nedenle Hillary’nin potansiyel Gülenci finansal bağlantısı oldukça alarm verici” ifadelerini kullandı.

Trump’ın danışmanı Navarro, bu durumun Hillary Clinton başkan seçilirse sorunlar oluşturacağını ifade ederken, şöyle devam etti:

“Eğer Clintonlara Gülenci maddi destek iddiaları doğruysa, Hillary Clinton, Gülen’i Türkiye’ye iade edebilir mi? Eğer etmezse ve Gülen gerçekten Türk hükümetini devirmeye çalışıyorsa, bu durumda Hillary, kilit konumdaki bir NATO müttefikinde istikrarsızlık ve şiddetin suç ortağı olmaz mı?”

Navarro, “Gülenciler Clinton’a yozlaşmış kancalarını gerçekten atarsa, (Başkan seçildiği takdirde) Clinton, Erdoğan’ı devirmek için bir darbeye yardım eder mi? Erdoğan kesinlikle böyle düşünebilir ve Erdoğan’ın taşıdığı bu şüphe ya da paranoya Türkiye-ABD ilişkilerini zehirlemek için yeterli olabilir ve bu da Erdoğan’ı Rusya’nın kollarına itebilir” dedi.