Pazartesi , 23 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / THY’NİN OSCARLIK HAREKET!

THY’NİN OSCARLIK HAREKET!

Aycı, üçüncü Havalimanı’nın açılmasının uçak bileti fiyatlarına etkisine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Bilet fiyatlarını etkileyen tek faktör havayolu şirketi olarak uçtuğunuz havalimanı değil sadece. Ama elbette ölçek ekonomisi bakımından, ölçek büyüdüğünde birim maliyetler düştüğünde bunun bizim maliyetlerimize olumlu yansıyacağını öngörebiliriz. Maliyetlerimize ve karlılığımıza olumlu yansıdığında biz neler yapıyoruz? Öğrencilerimize, şehit ve gazilerimize, öğretmenlerimize, Avrupa’da yaşayan Türk kökenli vatandaşlarımıza indirim yapıyoruz. Dolayısıyla biz ülkesinden aldığını ülkesine geri vermek için çalışan, hem yatırımcılarına hem iş ortaklarına hem ülkesine hem şirketine ve markasına hem de bizimle seyahat edenlere kazandıran bir şirket olmak yolunda değer üretiyoruz.”

İlker Aycı, yakıt fiyatlarındaki gerilemenin de uçak bileti fiyatlarının düşmesinde bir etkisi olabileceğini, ancak burada maliyeti belirleyen başka faktörler bulunduğuna işaret etti.

Üçüncü Havalimanı’nın Türk Hava Yolları’nı dünya havacılık liginde daha üst sıralara taşıyacağını vurgulayan Aycı, “İstanbul ve ülkemiz için de ciddi bir profil yükselmesine sebep olacak. Bu anlamıyla denklemi değiştirecek çok önemli bir proje, çok önemli bir vizyon. Bunun hayata geçmesi için de hepimizi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Umarım çok süratli bir şekilde açılır. Biz de operasyonumuzu ana hubımız olarak orada yaparak büyük bir gururla oraya uçarız” ifadelerini kullandı.

Türk Hava Yolları’nın Üçüncü Havalimanı’na hazır olduğunu belirten Aycı, “Sabırsızlıkla bekliyoruz. Hazırlıklarımızı da sürdürüyoruz bir yandan. İlgili paydaşlarla görüşüyoruz. Çok başarılı bir konsorsiyum var orada. Çok güçlü müteahhitler, çok hızlı çalışıyorlar. O coğrafyadaki çok zor şartlara rağmen çok başarılı bir iş yürüyor. Biz gidişattan çok memnunuz” dedi.

Aycı, milli uçak projesinde Türk Hava Yolları’nın bilgi birikimini aktarmada önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Milli uçak projesini biz de takip ediyoruz. Ortaklık olarak bakış açımız şu; milli sanayinin gelişmesini çok istiyoruz ve destekliyoruz. Aynı zamanda da eğer bizim şirketimizin ticari olarak faydalanabileceği, bizim istediğimiz parametreleri taşıyan uçaklar olduğunda neden kullanmayalım. Ülkemizin bu anlamda bir ufkunun olmasından biz de bir milli havayolu şirketi olarak gurur duyarız” diye konuştu.

“ŞARM EL ŞEYH’E KENDİ GÜVENLİK EKİBİMİZİ GÖNDEREBİLİRİZ”

Asılsız ihbarlar nedeniyle zorunlu iniş yapan uçaklara ilişkin soru üzerine Aycı, “Bunun elbette ekonomik bir maliyeti oluyor. Ama bunun dışında asıl marka imajımıza, yolcu memnuniyetine bir maliyeti var. Bu konuda alınacak emniyet tedbirleri konusunda güvenlik ve emniyet güçlerimiz ile bizim Güvenlik Başkanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah önümüzdeki dönemde bunların daha da azaldığını görürüz. Şu anda bunların takibini çok sıkı bir şekilde yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

O SEFERLER DURDURULDU O SEFERLER DURDURULDU

Terör olayları nedeniyle kapalı olan Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na uçuşların uygun şartlar oluştuğunda devam edeceğini belirten Aycı, “Ülkemizin her köşesine, her noktasına uçmakla mükellef bir havayolu şirketiyiz. Çünkü biz bu ülkenin havayolu şirketiyiz. Adımız Türk Hava Yolları ve uçağımızda bu ülkenin bayrağını taşıyoruz. Biz buradan Antalya’ya hangi gururla, hangi şevkle uçuyorsak, bizim için Yüksekova, Şırnak, Erzurum, Ordu-Giresun havalimanına uçmak da öyledir. Dolayısıyla her yere uçmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Güvenlik problemleri nedeniyle Mısır’ın Şarm El Şeyh kentine yönelik seferlerin karşılıklı olarak iptal edilmesine ilişkin soru üzerine Aycı şöyle konuştu: “Bu konuda diğer havayolu şirketleriyle de, uluslararası havalimanı yönetimleriyle de iş birliği içindeyiz. Şartlar oluştuğunda uçuyoruz. Uçuşlarımızı güven altına almak için de şartlar oluşmadığında uçuşlarımızı hemen erteliyoruz ya da durduruyoruz. O anlamıyla bir istihbarat paylaşımı var, takip var. Buna göre biz de şekillendiriyoruz. Kesinlikle bu konuda dikkatliyiz. 30 Kasım’a kadar da zaten oraya uçuş iptal edilmiş durumda. Açılana kadar biz de bekleyeceğiz. Bu süre uzatılabilir de veya mevcut durum devam edebilir.

Biz de diğer uluslararası havayollarıyla birlikte kararlarımızı alıp yürüyeceğiz. Konuyu çok sıkı takip ediyoruz. Gerekirse buradan uçaklarımız için güvenlik ekibi gönderip, uçaklarımıza kendi kontrollerimizi yaparak yolcularımızı ve yüklerimizi almak gibi ya da yüksüz yolcularla uçmak gibi güvenlik parametrelerini, güvenlik bariyerlerini her an ayarlayabilecek şekilde de tedbirlerimizi almış durumdayız.”

OSCARLI YENİ REKLAM YÜZLERİ

Yeni dönemde Türk Hava Yolları’nın sürpriz reklam yüzleri olacağı bilgisini veren Aycı, “Biri erkek biri kadın olmak üzere Oscarlı iki reklam yüzünü kazandırma çalışmalarımız yoğun şekilde sürüyor. Şu anda henüz imza atmadığımız için isim söyleyemiyorum ama prensipte mutabakat var, el sıkıştık. İmzayı bekliyoruz. Son aşamadayız. Çok uzak olmayan bir zamanda yeni reklam yüzlerimizle yolcularımızın karşısına çıkacağız” dedi.

Aycı, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda 9 ana sponsordan birinin de Türk Hava Yolları’nın olması için el sıkıştıklarını, imzaların ise 10 Aralık’ta atılacağını belirterek, milli takımı Avrupa ilerleyişinde de yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

Türk Hava Yolları’nın Avrupa Rugby Şampiyonlar Kupası ve Challenge Kupası’nın ana sponsorluğunu da üstlendiğini anlatan Aycı, golf sponsorluklarının süreceğini, gelecek günlerde bunları yelken sporu gibi alanlarla çeşitlendireceklerini dile getirdi.

İlker Aycı, Türk Hava Yolları’nın değişik segmentlerdeki yolculara ulaşmak ve markasının bilinirliğini artırmak için çalışmalara devam edeceğini kaydetti.

Türk Hava Yolları’nın uçak içi yeniliklerine de değinen Aycı, “Kabin içi eğlence sistemi ekranı bulunmayan bazı dar gövdeli uçaklara yeni bir uygulama ekleyerek ekonomi sınıfındaki yolcularımıza filmleri ve müzikleri akıllı telefonlarla ya da tabletlerle indirebilecekleri bir rahatlığı getiriyoruz. Business sınıfa da tablet ve kulaklık dağıtmak suretiyle bir yaklaşım getiriyoruz. Uçaklarımız içerisinde internet kalitesi ve hızını artırmak, ses ve görüntü kalitesini yükseltmekle ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu tip yenilikler sunan, teknolojiyi yakın izleyen ve teknolojinin öncüsü olan şirket olma misyonunu da özelliklerimiz içerisine katacağız. Başka yenilikler ve sürprizler de var” ifadelerini kullandı.

AA

1156854_620x410