Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / TERÖRE KARŞI YENİ ÖNLEM

TERÖRE KARŞI YENİ ÖNLEM

Terörle mücadelede etkinliğin artırılması amacıyla el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan malzemelere yönelik denetim çalışması başlatıldı.

Terör örgütünün el yapımı patlayıcı yapımındaki kullanımına karşı mutfak tüplerine güvenlik önlemi geliyor.

Başbakanlık kaynakları, “terörle mücadelede etkinliğin artırılması amacıyla” el yapımı patlayıcıların (EYP) yapımında kullanılan malzemelere yönelik sıkı bir gözetim ve denetim getirilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Başbakanlık kaynakları, bu amaçla yürütülen çalışmalardan birinin de LPG (mutfak) tüplerine yönelik olduğunu belirtti ve Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği talimat üzerine yapılan toplantılar sonucunda 12 kg’lık tüplerin satış ve dağıtım sürecinin izlenmesi ve denetlenmesine öncelik verileceğini, sonrasında piknik tüpleri ile sanayide kullanılan diğer tüplerin satış ve dağıtım sürecinin izlenmesinin de planlandığını kaydetti.

PEKİ UYGULAMA NASIL OLACAK?

Uygulama kapsamında tüplerde seri numarası ve kare kod bulundurulmasının zorunlu olması, dolumdan nihai tüketime kadar tüm sürecin online takibi, tüpü satın alan nihai tüketicinin kimlik bilgilerinin alınması öngörülüyor.

Nitrat içeren gübrelerin satışının 8 Haziran itibariyle durdurulduğunu hatırlatan Başbakanlık kaynakları, EYP yapımında kullanılabilecek olan ve piyasadan kolaylıkla temin edilebilen “nitrometan” gibi patlayıcı ve yanıcı maddelerin üretiminden nihai tüketime kadar tüm aşamalarda takibinin sağlanması için çalışmalar yürütüldüğünü de kaydetti.