Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / TERÖR ÖRGÜTÜ YPG’NİN ÇEKİLME ALDATMACASI

TERÖR ÖRGÜTÜ YPG’NİN ÇEKİLME ALDATMACASI

Suriye’de YPG’nin Menbiç’ten çekildiği yönündeki iddialar konusunda net bir bilgi alınamazken, çekilme görüntülerinin aldatmaca olduğu öne sürüldü.

Üç gün önce açıklama yaparak Menbiç’ten çekileceğini ve Rakka operasyonuna katılacaklarını söyleyen terör örgütü YPG’liler, sosyal medya hesaplarından Menbiç’te düzenlediği söylenen çekilme görüntülerini yayımladı. Görüntülerde, YPG güçlerinin, düzenlenen törende Menbiç Askeri Meclisi’ne veda etmesi ve zırhlı araçlar ile Menbiç’ten ayrılmaları yer aldı.

PKK’nın Suriye’deki yapılanması olan terör örgütü YPG’nin sosyal medya hesaplarında, Menbiç’ten ayrıldığı ileri sürülen güçlerin Fırat Nehri üzerindeki Karakozak Köprüsü’nden geçiş görüntüleri yer aldı ve bu güçlerin Rakka operasyonuna katılacağı belirtildi.

‘ASLINDA 3 BİN PYD’Lİ VAR’

Ancak bölgedeki kaynaklar, görüntülerin gerçeği yansıtmadını ve bunun bir aldatmaca olduğunu söyledi. Menbiç’te hala yaklaşık 3 bin PYD/PKK üyesi olduğunu belirtilirken, yayınlanan görüntülerde ise yaklaşık 200 teröristin yer aldığı ifade edildi.

‘FIRAT’IN DOĞUSU YERİNE, EL BAB’A YAKLAŞTILAR’

Bölgedeki kaynaklar ayrıca, Menbiç’te bulunan terör örgütü PYD/PKK’lıların Fırat’ın doğusuna çekilmek yerine, dün El Bab yönündeki 6 yerleşim yerine girdiklerini belirtti.

ABD’Lİ TEMSİLCİ, YPG AYRILACAK DEMİŞTİ

ABD Başkanı Barack Obama’nın özel temsilcisi Brett McGurk, 3 gün önce kişisel Twitter hesabında Türkiye ve ABD arasında sorun haline gelen YPG güçlerinin Menbiç’ten çekilmesi ile ilgili bir mesaj paylaşmış ve “Bütün YPG güçleri yerel birimler eğitimi tamamlandıktan sonra Menbiç’ten ayrılıp Fırat’ın doğusuna geçecek” demişti. ABD’li temsilcisin bu mesajından kısa bir süre sonra bu kez YPG açıklama yaparak, Menbiç’te bulunan silahlı güçlerini çekip, ‘Fırat’ın Gazzabı’ adı verilen Rakka operasyonuna katılacaklarını açıklamıştı.

ASKERİ KAYNAKLAR DOĞRULAMADI

YPG’nin sosyal medya hesaplarından yayımladığı silahlı güçlerin Menbiç’ten çekilme görüntüleri, Türk askeri kaynaklarınca doğrulanmadı. Daha önce de YPG’nin açıklamalarının aksine, güçlerini orada koruduğu ve açıklamaların da aldatmaca olduğu bazı basın organlarında yer almıştı. Bu gelişmeler üzerine YPG’nin Menbiç’ten çekildiği açıklaması ve görüntülerin ‘aldatmaca’ olduğu da söylendi.

ÖSO DA, EL BAB’A YAKLAŞTI

Bu arada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteklediği Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında ÖSO birlikleri El Bab’a yaklaştı. ÖSO birliklerinin El Bab’a girmek için IŞİD ve PYD/PKK’lılar ile şiddetli çatışmalara girdiği belirtildi. TSK destekli ÖSO birliklerinin El Bab’a girmesinin ardından, Menbiç’te bulunan PYD/PKK’lıların, Fırat’ın doğusuna çekilmemesi halinde gerekli tedbirlerin alınacağı belirtildi.