Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / TEKERLEK YENİDEN İCAT EDİLDİ!

TEKERLEK YENİDEN İCAT EDİLDİ!

Goodyear otonom araçlar için tasarladığı yeni tekerlek konseptini tanıttı. Eagle-360 adı verilen tekerlekler alışılmışın aksine çember değil küre şeklinde.
Otomobil lastiği üreticisi Goodyear değişen otomotiv sektöründe mevcut yerini koruyabilmek için yeni atılımlar planlıyor. Bu amaçla geliştirilen yeni Eagle-360 modeli klasik tekerleklerden farklı olarak küre şeklinde üretildi. Bu yeni modelin otonom araçlarda kullanıma daha uygun olacağı düşünülüyor.
Eagle-360 manyetik kaldırma sistemi ile çalışıyor. Yani otomobil 4 adet küre şeklindeki lastiğin kaldırma kuvveti ile yola ve lastiğe temas etmeden, havada süzülerek ilerleyecek. Bu da neredeyse sıfıra yakın sarsılma ve yüksek sürüş rahatlığı anlamına geliyor.
Küre lastiklerin çözdüğü en büyük problemlerden birisi de park sorunu. Her yöne dönebilen tekerlekler sayesinde otomobil baktığı yönü değiştirmeden 360 derece hareket edebilecek. Özellikle park alanlarına aracı park etmek ya da çıkarmak için ekstra manevralar yapmaya gerek kalmayacak. Böylece park alanlarının arası da daha dar olarak tasarlanabilecek. Yani daha küçük alana daha fazla araç park edilebilecek. Bu yüksek manevra kabiliyeti özellikle şehirlerin dar sokaklarında çok kullanışlı olacak.
1457685773928Ayrıca küre şeklindeki lastikler aşınmayı en aza indirmek için lastiğin tüm yüzeylerini eşit olarak kullanıyor. Böylece lastiğin tek bir bölgesi eskimiyor ve daha uzun süre dayanabiliyor. Küre şeklinin bir avantajı da kilitlenip takla atma gibi bir probleminin olmaması. Dışarıdan gelen darbeleri çok daha iyi absorbe edebilen bu teknoloji ile kaza anında bile aracın çok daha iyi korunduğunu söyleyebiliriz.