Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / SOYLU’DAN TAŞERON AÇIKLAMASI !…

SOYLU’DAN TAŞERON AÇIKLAMASI !…

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kamuda çalışan taşeron işçilerle ilgili sistemi değiştirdiklerini ifade ederek, “Bunlar kamuda istihdama yönelik bir sınav olacak, bu konudaki detaylar, değerlendirmeler önümüzdeki günler de paylaşılacak. Bununla birlikte ifade etmeliyim ki her kamuda istihdam edilen gibi güvenlik soruşturmaları da esas olacak” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, partisinin İl Danışma Meclisi toplantısına katılmak üzere İstanbul’dan karayoluyla Tekirdağ’a geldi. Bakan Soylu’yu Tekirdağ Vali vekili Ahmet Büyükçelik, Ak Parti milletvekilleri Metin Akgün, Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Jandarma Alay Komutanı Erdal Eren ile protokol üyeleri karşıladı.

Tekirdağ Vali Vekili Büyükçelik’i makamında ziyaret eden Bakan Süleyman Soylu, gazetecilere kamuda çalışan taşeron işçilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Kamuda alımlarıyla ilgili ‘sistemi değiştirdiklerini’ ifade eden Soylu, taşeron işçilerin alınmasında sınav ve güvenlik soruşturmasının esas alınacağını açıkladı. Soylu, “Hizmet alımı ile sağlanan ve alt işverenlerde çalışanlarımız için hem asıl hem de yardımcı işler konusunda hükümetimizin aldığı ve sayın başbakanımız tarafından açıklanan bir karar var. Daha önce söyledim bu mühim bir adımdır. Bu önemli bir adımdır. Tekrar altını çizerek söylüyorum ki burada yeni bir sistem kuruyoruz ve bir sistem değişikliğine gidiliyor. Bu taahhüdü ortaya koyarken de bu sistem değişikliğini düşünüyorduk. Bugün bu adımı atarken de sistem değişikliğini düşünüyoruz. Bu çalışanlarımızı bizim taahhüdümüz asıl işler ile ilgili olandı. Fakat bizim yaptığımız çalışmalar, değerlendirmeler, bize gelen taleplerden elde ettiğimiz değerler yapılan hesaplamalar maliyetlemeler ve bu konuda tüm ekonomi yönetimimizin yapmış olduğu analizler neticesinde hem asıl işte çalışanları hem de yardımcı işte çalışanları kamuda istihdam etmek konusunda çok önemli bir adım attık. Bu özel sözleşmeyi yani özel sözleşmeli statüyü içerecek. Yeni bir statü ve bu özel sözleşmeli bir statü. Burada 3 yıllık bir sözleşme imzalanacak ve yine bunlar şu anda ki çalışma hayatımız içerisinde bulunan 4A’lı statüde olacaklar. Yine şunu ifade etmek istiyoruz ki 1 Ocak 2016’da bu çalışanlarımız hangi mali haklar ile çalışıyorlarsa aynı mali haklar ile bu sözleşmeyi imzalayacaklar. Yine önemli bir süreç daha var. 1 Kasım 2015’ten önce çalışıyor olacaklar ve halen çalışmaya da devam edecekler” dedi.

SINAV VE GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Kamuya alınacak taşeron işçiler için sınav yapılacağını kaydeden Soylu, güvenlik soruşturmasının da esasa alınacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elbette ki bir önemli değerlendirme daha burada o iş yerinde 12 ay kısa süreli değil, 12 aylık bir çalışma biçimi şeklinde kendi çalışma hayatlarını devam ettiriyor olacaklar. Bunlar kamuda istihdama yönelik bir sınav olacak. Bu konudaki detaylar değerlendirmeler önümüzdeki günler de paylaşılacak. Bununla birlikte ifade etmeliyim ki her kamuda istihdam edilen gibi güvenlik soruşturmaları da esas olacak. Burada kamuya alınan her vatandaşımız gibi kamuya alınma kamuda istihdam edilme şartlarına uygun olacaklar. Tüm bakanlıklarımız ile birlikte hala çalışmalarımız devam etmektedir. Bu yapılan çalışmalar çerçevesinde tüm detayların TBMM’ye sevk edildiğinde aziz milletimizle ve kamuoyu ile bunları paylaşacağımızı ifade etmek istiyoruz” dedi.

Bakan Soylu daha sonra SGK ve İŞKUR müdürleri ile basına kapalı olarak görüşerek brifing aldı.