Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / SOYLU’DAN EMEKLİYE MÜJDE

SOYLU’DAN EMEKLİYE MÜJDE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, tüm emeklilerin promosyon almasını yönelik çalışmaların teknik düzeyde tamamlandığını, bankalarla çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Ordu-Giresun Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Soylu, Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakat ve Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecine ilişkin soru üzerine, Orta Doğu’da önemli gelişmelerin söz konusu olabileceğini söyledi.

Türkiye’nin, Gazze, Mavi Marmara ve Filistin meselesi konusunda önemli bir adıma alan açtığını ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Karşılıklı paraflar, inanıyorum ki hem Gazze konusunda hem Filistin meselesi konusunda hem de bütün insanlığın takip ettiği bu olay konusunda çok önemli bir açılıma ev sahipliği yapacaktır. Türkiye’nin üç önemli kritiği vardı. Bu üç önemli kritiğe de İsrail ‘evet’ dedi. Bugünden sonra bu konuda zannediyorum ve inanıyorum ki Orta Doğu’da da önemli gelişmeler söz konusu olacaktır.”

Rusya ile ilişkilere de değinen Soylu, “Zannediyorum ki birbirleriyle çok uzun yıllardan beri bir ilişki içerisinde olan milletin ve devletin bundan sonra da aynı süreç içerisinde devam etmelerini sağlayacak gelişmeler önümüzde açık olacaktır. Bu Türkiye açısından da sevindiricidir, Rusya açısından da elbette ki sevindiricidir. ” dedi.

EMEKLİYE MAAŞ PROMOSYONU

Soylu, “emekliye maaş promosyonu” konusundaki çalışmalara ilişkin soruya ise “Öncelikli olarak hükümetimizle gerekli çalışmalarımızı yaptık. Bir karar verilecek ama henüz karar aşamasında değiliz. Tüm emeklilerimizin promosyon alması konusunda çalışmalarımız teknik düzeyde tamamlanmıştır. Hem özel bankalarla hem kamu bankalarıyla arkadaşlarımızemeklilerin promosyon alması konusunda yoğun çalışmalar yürütüyor.” yanıtını verdi.

Promosyonlara ilişkin bazı gazetelerde ve yayın organlarında çok yüksek rakamların yazıldığını kaydeden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tekrar ifade etmek istiyorum, bu bir promosyondur. Ancak bunu bir maaşla eşitlemeye çalışan yaklaşımlar söz konusu. Elbette gönül öyle ister ama promosyon dediğimiz, ilgili maaşın bankada durmasının karşılığı elde edilecek bir gelirdir. Yani ilgili maaşın bankada durması ne kadarsa, bunun teknik hesaplaması ne kadarsa ona ait bir promosyon yaklaşımı olacaktır. Maalesef bazı basın ve yayın organlarında çok yüksek beklenti oluşturuluyor. Bilinmesini isteriz ki bu konuda arkadaşlarımız da bizler de çalıştık. Önümüzdeki günlerde hükümetimize bir sunumda bulunacağız. Orada verilecek karardan sonra bir adım daha atacağız.”

Kaynak: AA