Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / SOMA’DAN ALTIN SEVİNCİ!

SOMA’DAN ALTIN SEVİNCİ!

Kiraz Mahallesi Muhtarı Hasan Kocatepe de “Bakan Alaboyun’un açıklaması mahalle sakinlerini heyecanlandırdı, dünden bu yana telefonlarımız susmadı” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ın Soma’da 100 tondan fazla altın rezervi bulunduğunu açıklamasının ardından gözler, zengin linyit yataklarıyla bilinen bu ilçeye çevrildi.

50 HANELİK MAHALLE

Açıklama, altın rezervinin bulunduğu belirtilen ve Soma ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafedeki Kiraz ve Çatalçam sakinlerini heyecanlandırdı. Mahalle sakinleri, madenlerin açılmasının ardından okulu, sağlık ocağı ve marketi bulunmayan 50 hanelik mahallelerinin hareketleneceğini, göç alacağını, ilçeden mahalleye gelen yolların düzeleceğini ve hizmetlerin artacağını belirtti.

GENÇLERE İŞ

Altın madeni beklentisinin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren mahalle sakinleri, özellikle gençlerin iş bulamadığı için göç ettiği mahallede, gençlere iş fırsatı sağlanacağı ve arazilerinin değerleneceği için sevindiklerini belirtiyor.

“BÖLGEYE TOPYEKUN KALKINMA GETİRECEKTİR”

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Soma denilince bütün dünya bizi kömür madeni ile tanır. Bu defa da altın gibi Türkiye için önemli bir yer altı zenginliğine sahip olduğumuzu anladık” dedi.

“MAHALLE SAKİNLERİ SEVİNDİ”

Kiraz Mahallesi Muhtarı Hasan Kocatepe de “Bakan Alaboyun’un açıklaması mahalle sakinlerini heyecanlandırdı, dünden bu yana telefonlarımız susmadı” dedi.

Kocatepe, Kiraz ve Çatalçam arasındaki bölgede sondaj çalışmaları yapıldığını, maden ocaklarının hayata geçmesiyle mahallede birçok şeyin değişeceğini, gençlerin ocaklarda çalışabileceğini ve arazilerinin değerleneceğini belirtti.

“44 KİLOMETREKARE ALANDA ARAMA YAPILIYOR”

Bölgede sondaj çalışması yürüten firmanın jeoloji mühendisi Engin Usta da Kiraz ve Çatalçam mahalleleri arasındaki 24 ayrı noktada sondaj çalışması yapılacağını, bunlardan 8’inin tamamlandığını belirtti.

Sondajda elde ettikleri numunelerin Maden Tetkik Arama laboratuvarlarında incelenerek rezerv içeriklerinin belirlendiğini kaydeden Usta, “Toplam 10 bin metre derinlikte ve 44 kilometrekare genişlikteki alanda çalışmaları sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.zxh5D_1447339670_3057