Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ŞİMDİDE RUSLARA BEL BAĞLADI!

ŞİMDİDE RUSLARA BEL BAĞLADI!

Türkiye’nin en kritik dönemlerinde Türkiye’nin menfaatlerine karşı hareket eden odakların yanında saf tutmasıyla ünlenen FETÖ lideri, bu kez de Türkiye-Rusya arasındaki uçak krizini fırsat bilip Türkiye’ye karşı Rusya’nın safında yer aldı.
Rus gazetesine konuşan Gülen, “Türkiye Rus uçağını vurmamalıydı” diyerek İsrail’den sonra bu kez de Rusların yanında saf tuttu.
RUS GAZETESİNE RÖPORTAJ VERDİ
Gülen, Moskovski Komsomolets Gazetesi’ne röportaj verdi ve “uçak vurulmamalıydı” diyerek Türkiye’yi Ruslara şikayet etti. Rus analist Prof. Dr. Vitaly Naumkin’e konuşan Gülen’in röportajının, gazetenin yarınki nüshasında yayınlanması bekleniyor.
İsrail’in tüm uluslararası hukuku çiğneyerek kurduğu açık hava hapishanesindeki Filistinlilere insani yardım taşıma amacıyla yola çıkan Mavi Marmara filosunun İsrail tarafından vurulması sonrasında iki ülke arasında çok ciddi bir kriz çıkmış, ancak Gülen o olayda da yine Türkiye’nin değil İsrail’in yanında durmuş, “(Türkiye) otoriteden izin alınmalıydı” demişti.
FETÖ liderinin bu son çıkışı, ABD’den yüz bulamayıp Rusya’ya yanaşma çabaları şeklinde yorumlandı.
Geçtiğimiz aylarda, HDP’nin ve Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın sırtını Rusya’ya dayaması, PYD’nin Moskova’da temsilcilik açması, Kılıçdaroğlu’nun da aynı şekilde Rusya’nın lehine görüş belirtmesi gibi gelişmeler yan yana değerlendirildiğinde ise, çirkin ittifakın nasıl ortak hareket ettiği gözler önüne seriliyor.
Öte yandan, FETÖ lideriyle röportaj yapan Vitaly Naumkin ismi de ayrıca dikkat çekiyor. Naumkin daha önce PKK ve PYD hakkında FETÖ’nün yayın organı olan Cihan Haber Ajansı’na açıklamalar yapmış, “PKK ile PYD’yi aynı görmüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.
Türkiye’de haklarını savunduklarını iddia ederek devlete karşı silahla mücadele eden unsurları biliyoruz. PKK’nın bu yaptıklarını tasvip etmiyoruz. Ancak Suriye Kürtleri’nin yaptıkları ile PKK’nın yaptıklarını aynı görmüyoruz.