Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Selahattin Demirtaş’tan skandal sözler

Selahattin Demirtaş’tan skandal sözler

Terör örgütü KCK’nın önceki gün yaptığı “ateşkesin bittiğine” ilişkin açıklamayı değerlendiren Demirtaş, “baraj inşaatları ve yol yapımları durdurulmadan ateşkes olmaz. Herşey karşılıklı olmalı” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin merkez yürütme kurulu toplantısı öncesi HDP Genel Merkezi girişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Basın mensupları Demirtaş’a, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, “HDP’nin önüne Kandil’in set çektiği ve talimatları oradan aldığı” yönündeki sözlerini hatırlattı. Bunun üzerine Demirtaş, HDP olarak bütün kararları kendilerinin aldığını belirterek, “Bizim için burada alınan kararlar dışında başka hiçbir karar geçerli değildir. Hiç kimse bizim adımıza karar almadı, almaz da” ifadelerini kullandı.

KCK’nın dün “ateşkesin bittiğine” ilişkin yaptığı açıklamaya da değinen Demirtaş, Çözüm Süreci’nde en kritik aşamada olduğunu vurguladı. Sürecin kaldığı yerden değil, daha ileri bir aşamadan hızla başlaması ve sonuçlandırılması gerektiğini hep bunu söylediklerini dile getiren Demirtaş, “Süreç, var mıdır yok mudur, ateşkes var mıdır yok mudur, onun kararını HDP olarak biz vermiyoruz” diye konuştu.

Sürecin devam etmesi ve barışa ulaşılması kanaatlerini hep paylaştıklarını vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti:

“BARAJ İNŞAATLARI DURDURULSUN”
“KCK’nın yaptığı açıklamadan da biz şunu anladık, tümüyle bir ateşkesin bitmesi durumundan söz etmiyorlar ama ateşkes karşılıklı olmalıdır ve ateşkesi ihlal eden askeri baraj, askeri yol yapımlarının durması gerektiği, durmazsa buna karşı misilleme eylemleri yapacakları şeklinde bir açıklama gibi okuduk biz. Tümüyle ateşkesin sonlandığı ve artık bundan sonra ateşkese uymayacakları şeklinde bir açıklama olarak okumadık. Ama yine de tabii ki bütün gelişmeler kaygı verici.”

“PKK’YA SİLAH BIRAKTIRAMAYIZ”
Öte yandan, Diyarbakır’da yayımlanan yerel bir gazeteye açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Biz HDP olarak PKK’ya silah bıraktıramayız, yani çağrı yapsak dahi PKK bunu anlamlı bulabilir, değerli bulabilir fakat kesinlikle bunu bir talimat olarak algılamaz. Çünkü PKK ile aramızda alt üst ilişkisi yok, hiyerarşi yok, bir organik ilişki yok” dedi.

A Haber