Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Samir Hafez: PYD ve Esad güçleri arasında kaldık

Samir Hafez: PYD ve Esad güçleri arasında kaldık

A Haber’de Orhan Sali moderatörlüğünde yayınlanan Diplomasi Programı’nın bu haftaki konukları arasında Suriyeli Türkmen lider Samir Hafez de vardı. Hafez, “PYD’nin ilerlemesi ile birlikte PYD ve Esad güçleri arasında kaldık ve artık dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.

GEREKEN SİLAHI ALDIĞIMIZ TAKDİRDE İKİ TARAFA DA DAYANABİLİRİZ

Burası neredeyse yüzde 98 Türkmen’dir, Bayırbucak dediğimiz. Kontrol Keseb’ten bu tarafa bizde, bu tarafı ele geçirdiğimiz halde güçsüz kaldığımız için bunu tutamadık. Onun için bu bölge hala rejimin elinde. Burası bir şekilde bakınız çok büyük bir orman bölgesi, meyvecilik için bir bölge, ama ilerisi için turizm için uyan bir bölge. Çok verimli ve çok büyük çapta yoğunluğu olan bir bölge. 300-400 bin kişi yaşıyor bu küçük bölgede. Hepsi de Türkmen, hepsi de Türkçe konuşuyor. Dediğim gibi tarihten geliyor. Burası zaten bağlanacaktır.

Silah yardımı çok yapıldı. Tır olayından sonra bir azalma var ama yapılmadı diyemeyiz. Şimdi yapılıyor ama dayanacak gücümüz, şimdiden sonraki yapılması gerekenlerle dayanabiliriz. Şimdiye kadar dayanıyorduk, çünkü durdurabiliyorduk ama doğudan gelecek bir PYD ve güneyden gelecek bir Esad rejimi, ikisinin arasında biz mukavemet gösterebiliriz. Ben başkanlık zamanımda 8 bin 600 kişilik bir grup hazırdı ama o olaylardan sonra azaldı. Ama çok eminim; biz burada gereken silahı aldığımız takdirde iki tarafa da dayanabiliriz. Bunu 5 sene içinde ispatladık.