Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / SAHTE DİPLOMA ŞEBEKESİNE 5 TUTUKLAMA !…

SAHTE DİPLOMA ŞEBEKESİNE 5 TUTUKLAMA !…

Sahte diploma şebekesi operasyonunda 5 tutuklama
Adana, Osmaniye, Düzce, Malatya ve Mersin’de düzenlenen eş zamanlı operasyonda, sahte diploma düzenleyerek atanamayan öğretmenlerin atanmalarını sağladığı iddiasıyla gözaltına alınan 3’ü kadın 11 kişiden 5’i tutuklandı.

Adana Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine bağlı Mali Şube Amirliği ekipleri ile Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin Adana’da 3 ay önce başlattıkları çalışmada, sahte diploma şebekesi ortaya çıkartıldı. Yapılan operasyonda Adana Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nde memur olarak görev yapan Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu mezunu Z.K.’nin 2014 yılında coğrafya, matematik, sosyal bilimler, beden eğitimi, Türkçe, tarih gibi bölümlerden mezun olan 11’i bayan 22 atanamayan öğretmenin diplomasını, özel eğitim öğretmeni diploması olarak değiştirip sisteme girerek 2014 yılında atanmasını sağladığı tespit edildi. Z.K.’nin sahte diplomayı 35 ile 50 bin lira karşılığında sağladığı, kendisine 15 kişinin de aracılık yaptığı belirlendi. Gözaltına alınan 16 kişiden 11’i bugün adliyeye sevk edildi.
Zanlılardan Ziya K., Bayram Ü., Abdil İ., Engin V. ve Selçuk Ö. çıkarıldıkları mahkemede tutuklanırken, 6 kişi savcılıktan serbest kaldı.