Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / RUSYA’YA ART ARDA KÖTÜ HABER

RUSYA’YA ART ARDA KÖTÜ HABER

Rusya’nın doğalgaz ihracat geliri bu yılın ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,9 azalarak 10,7 milyar dolara geriledi. Ayrıca Rusya’nın ocak-nisan dönemi ticaret fazlasının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 48 azalarak 33,2 milyar dolara gerilediği bildirildi.

RUSYA’NIN DOĞALGAZ GELİRİ YÜZDE 28,9 AZALDI

Rusya Federal Gümrük Hizmeti tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkenin doğalgaz gelirleri, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle bu yılın ocak-nisan döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,9 azaldı.

Yılın ilk 4 ayında toplam 10,7 milyar dolar doğalgaz geliri elde eden Rusya‘nın doğalgaz ihracatı ise ocak-nisan arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,4 artışla 66,2 milyar metreküpe çıktı.

Geçen yıl toplam 185,5 milyar metreküp doğalgaz ihracatı gerçekleştiren Rusya, söz konusu satıştan yıllık 41,8 milyar dolar gelir elde etmişti.

RUSYA’NIN ‘TİCARET FAZLASI’ YÜZDE 48 DÜŞTÜ

Rusya‘nın ocak-nisan dönemi ticaret fazlasının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 48 azalarak 33,2 milyar dolara gerilediği bildirildi.

Rusya Federal Gümrük Servisi tarafından yayınlanan verilere göre, ülkenin toplam ihracatı bu yılın ocak-nisan döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 31,3 azalarak 83,8 milyar dolara geriledi.

2016 yılının ocak-nisan döneminde toplam dış ticaret hacmi ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 25,2 azalarak 134,4 milyar dolara gerilerken, ülkenin toplam ithalatı da aynı dönemde geçen yıla kıyasla yüzde 12,5 düşerek 50,6 milyar dolara indi.

Açıklamada, söz konusu dönemde Rusya’nın en büyük 10 ticari ortağı olan ülkeler arasında yalnızca Fransa ile ticaret hacminin arttığına işaret edilirken, Türkiye’ye yönelik uygulanan yaptırımlara rağmen ticaret hacmindeki en büyük düşüşünün ise İtalya ile gerçekleştiği belirtildi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ekonomik krizle boğuşan Rusya’nın gayri safi milli hasılası geçtiğimiz yıl yüzde 3,7 küçülmüştü.

KIRIM ASKERİ TATBİKAT

Öte yandan ekonomide kötü zamanalar yaşayan Rusya, yasa dışı şekilde ilhak ettiği Kırım’da ve Rostov bölgesinde, yeni ürettiği ve modernize ettiği muharip uçakların katıldığı tatbikat başlattı

Rusya’nın, ülkenin güneyinde yer alan Rostov bölgesinde ve yasa dışı şekilde ilhak ettiği Kırım’da üç günlük askeri hava tatbikatı başlattığı bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, tatbikata 2 bin 500 pilot, uzman ve Güney Askeri Bölge kara destek ekipleri katılıyor. Tatbikata katılan Rus Hava Kuvvetlerine ait 50 hava biriminde, Mi-28N, Ka-52 ve Mi-35M muharip helikopterleri, An-12, An-26 kargo uçakları ve yeni üretilen Su-30 SM tipi muharip uçakları ile modernize edilen Su-27 tipi uçaklar yer alıyor.

Tatbikatın üç gün süreceği belirtildi.