Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / RUS UÇAKLARI JETLERİMİZİ TACİZ ETTİ!

RUS UÇAKLARI JETLERİMİZİ TACİZ ETTİ!

Rus uçağının 3 Ekim’de Türk hava sahasının ihlal ettiği açıklamasından sonra bir flaş açıklama da TSK’dan geldi. Genelkurmay, 4 Ekim’de 2 MİG-29 tipi uçağın F-16’ları taciz ettiğini duyurdu.

Alınan bilgiye göre MİG 29 savaş uçaklarına sahip ülkeler arasında Rusya ve Suriye’nin yanısıra İran da bulunuyor.

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:

10 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Bu görev esnasında, iki adet F-16 uçağımız, milliyeti tespit edilemeyen MIG-29 uçağı tarafından toplam beş dakika 40 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmiştir.

Rus uçağı Türk hava sahasını ihlal etti

Suriye’de operasyonlara başlayan Rusya’ya ait bir savaş uçağının da 3 Ekim’de Türk hava sahasını ihlal ettiği duyurulmuştu. F-16’lar önleme uçuşu yaptı. Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya’ya çok sert tepki geldi.
ÇOK SERT TEPKİ GELDİ

İşte Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması

Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08’de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir.
SORUMLUSU RUSYA OLUR

Sözkonusu ihlal, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, Bakanlığımız Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağırılarak kuvvetle protesto edilmiş, bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden RF’nin sorumlu olacağı bildirilmiştir.

Ayrıca, Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u 3 Ekim günü arayarak konuyla ilgili benzer görüşleri tekrarlamış ve tepkimizi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri Bakanlarıyla da durumu değerlendiren telefon görüşmeleri yapmıştır. Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri ve Almanya Dışişleri Bakanıyla da konuyu ele alacaktır.