Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / PUTİN ASYA KARTINI KULLANACAK!

PUTİN ASYA KARTINI KULLANACAK!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve AB’nin yaptırım politikalarından vazgeçmemesi üzerine Rus işadamlarından Asya coğrafyasındaki uluslararası oluşumlarla işbirliği konusunda öneri sunmalarını istedi.
Putin, ABD ve AB’nin aldığı yeni yaptırım kararlarının ardından Kremlin’de Rusya’nın önde gelen şirketlerinin üst yöneticileriyle bir araya geldi.
Rus lider, “Daha önce birçok kez ifade ettik. Dış kısıtlamalara yanıtımız, yatırım özgürlüklerinin genişletilmesi, dürüstçe çalış ve kendi işini yapanların varlıklarını ve haklarını korumak olacak. Yerli üreticilerin imkânlarının genişletilmesi için hukuki önlemler alacağız ve farklı ülkelerle ekonomik ilişkileri artıracağız” dedi.

‘ABD, yaptırımlarıyla Avrupa ve Rusya’yı karşı karşıya getiriyor’
Putin, toplantıda Rus işadamlarından dış ticaretin vektörünü değiştirecek bir talepte bulundu.
Putin, işadamlarından Avrasya Ekonomik Birliği (AEB), Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ne (ASEAN) üye ülkeler ile muhtemel işbirliğine yönelik öneri hazırlamalarını istedi.

Asya pazarının önemine değinen Rus lider, “Burası devasa bir pazar. Sizlerden bu bölgedeki ülkelerle işbirliğine yönelik öneriler hazırlamanızı talep ediyorum” dedi.

ABD, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’daki kriz gerekçesiyle Rusya’ya yaptırımları genişlettiğini açıklamıştı.

ABD Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, dört ayrı yaptırım listesine onlarca isim ve kurumun eklendiği ifade edilmişti. Listede, aralarında Rus işadamları Gennadiy Timçenko, Arkadiy ve Boris Rotenberg kardeşler ile ilişkileri olduğu düşünülen vatandaşların ve şirketlerin yer aldığı kaydedilmişti.

AB ise pazartesi günü yaptığı açıklamayla, Rusya’ya Ukrayna krizi nedeniyle uyguladığı ekonomik yaptırımları 6 aylığına, 31 Temmuz 2016’ya kadar uzatıldığını duyurmuştu