Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / POLİSİ ALARMA GEÇİRDİ!

POLİSİ ALARMA GEÇİRDİ!

Şırnak’ta yaşayan ve Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nden mezun olan D.Y., bir süredir terör şüphelisi olarak polisin takibindeydi. Elektronik devre siparişlerinin verildiği bir internet sitesine tez projesi olduğunu söyleyen D.Y, “300- 500 metre arasında kızılötesi ile iletişim sağlayacak devre. Kaç kanallı olduğu önemli değil infrared sistemle çalışmalı” notuyla elektronik bir devre siparişi verdi. Teknik takipte olan D.Y.’nin verdiği siparişin bomba düzeneğinde kullanılabileceğini değerlendiren İstanbul Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri, ilanın ardından takibini yoğunlaştırdı.
TELEFON GÖRÜŞMESİ ŞÜPHE UYANDIRDI
D.Y.’nin siparişine biri İstanbul, diğeri Antalya’dan olmak üzere 2 kişi teklif verdi. D.Y., önce İstanbul’dakini teslim aldı. Bu sırada gencin Şırnak’ta bulunan bir kişiyle yaptığı telefon görüşmesini emniyet şüpheli buldu. Telefonda Şırnak’taki kişinin, “Bir an önce cihazı gönder” dediği, D.Y.’nin de “Kargoyla göndereyim” dedikten sonra aynı kişinin “Olmaz. Güzelce sar, otobüsle gönder” dediği tespit edildi. Hazır olan devreyi göndermeyen D.Y., birkaç gün sonra Antalya’daki devreyi teslim almak için yola çıktı. D.Y., Antalya’da devreyi teslim almak üzereyken 17 Ağustos’ta polis tarafından gözaltına alındı. Şüpheli gençle birlikte devreleri hazırlayan 2 kişi emniyete götürüldü. Söz konusu 2 kişi, terör bağlantıları olmadığı tespit edilince serbest bırakıldı.
DEVRE EMNİYETTE SORUNSUZ ÇALIŞTI
Emniyette ifade vermeyen D.Y.’nin devrelerle ilgili “Sakarya’da yüksek lisans öğrencisiyim. Bu devre de hocamın verdiği bitirme projesi” dediği öğrenildi. Yapılan araştırmada D.Y.’nin yüksek lisans programlarında kaydının olmadığı görüldü. Elektronik devrenin emniyette yapılan testlerinde sorunsuz çalıştığı, sinyal kesici jammer’ların devreyi etkisiz hale getiremediği görüldü. D.Y.’nin terör şüphelisi olduğu, devrenin bomba düzeneğinde kullanılacağına dair yazı da polis tarafından savcılığa sunuldu. D.Y., adliyedeki işlemlerin ardından 4 gün sonra 21 Ağustos’ta serbest bırakıldı. KAYNAK HABERTURK