Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / POLİS İÇİN DE ‘KALEKOL’ YAPILACAK

POLİS İÇİN DE ‘KALEKOL’ YAPILACAK

Güneydoğuda bölücü terör örgütü PKK’ya karşı bir dizi yeni önlem hayata geçiriliyor.

Başta Cizre, Nusaybin, Silopi, Yüksekova, Kızıltepe, Lice, Kulp, Şırnak olmak üzere güvenlik açısından riskli ilçelerde, yeni polis noktalan yapılacak. Daha önce askerler için inşa edilen ve ‘kalekol’ olarak bilinen yüksek güvenlikli polis noktalarında, yeterli sayıda zırhlı aracın yanı sıra en etkili silahlar da bulundurulacak.

Güneydoğunun yeni ‘güvenlik konseptini’ anlatan Genelkurmay yetkilisi, askerlerin terörle mücadele nedeniyle yargılamalarının askeri mahkemelere verilmesinin rahatlık yaratacağım söyledi.

Güneydoğu’da il ve ilçelerin büyüklüğüne ve tehdit durumuna göre polis sayısı da artırılıyor. Kritik ilçelerde 600 civarında olan polis sayısı en az 2 bin kişiye yükseltilecek.

Böylece Güneydoğu’ya mevcut polis sayısına toplam 30 bin civarında yeni takviye yapılacak. İlçelerin teröristlerden temizlenmesinde Polis Özel Harekat (PÖH) ve Jandarma Özel Harekat’ın (JÖH) büyük başarı gösterdiğini belirten yetkili, “Meskun mahalde çatışma eğitimi konusunda büyük bir eksikliğimiz olduğu anlaşıldı.

“İlçe operasyonlarında bu timler büyük deneyim kazandı” diyerek bu timlerin bölgede sürekli kalmalarının planlandığını anlattı.

Halen eğitimleri devam eden Özel Harekat timleri, Güneydoğu’da göreve başlatılacak. Kırsalda polis ve jandarmanın ortak operasyon yapması, köy korucularının da bu operasyonlara katılmaları yönünde kapsamlı planlama yürütülüyor.