Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / PKK’NIN ”KARADENİZ AÇILIM GRUBU” DEŞİFRE OLDU

PKK’NIN ”KARADENİZ AÇILIM GRUBU” DEŞİFRE OLDU

İstihbarat birimleri, 12 kişiden oluşan PKK terör örgütünün Karadeniz Açılım Grubu’nu deşifre etti. Telsiz konuşmalarında sürekli geçen, çeşitli talimatlar verildiği öne sürülen ve iddiaların ardı arkasının kesilmediği PKK’nın ‘Karadeniz Açılım Grubu’ istihbarat birimleri tarafından yapılan çalışmalar sonunda deşifre oldu. Karadeniz Açılım Grubu’nda yer alan PKK’lı teröristlerin kimlik bilgilerine ve fotoğraflarına ulaşıldı.
TUZAKLAR OLABİLİR
İstihbarat birimlerinin Karadeniz Açılım Grubu hakkında hazırladığı raporda, teröristlerin bölgeye ilk olarak 1998’de girdiği hatırlatılarak, güvenlik güçlerinin geçiş güzergâhlarına mayınlama şeklinde tuzak kurabileceği tespiti yapıldı.
HEDEF HASSAS VE STRATEJİK YERLER
1 ay içerisinde bölgede 2 ayrı saldırı gerçekleştiren grubun hassas ve stratejik noktalara yönelik eylem yapmayı planladığı belirtildi. Grubun Kümbet Yaylası’nda bir kısmının ise Şalpazarı kırsalında bir ağaç gölgesinde konaklarken görüldüğü belirlendi.1443438674059
TELSİZ KONUŞMALARI ÇÖZÜLDÜ
Karadeniz Açılım Grubu’nun kendi içinde 3 gruba ayrıldığı belirtildi. “Doğan” kod adlı Celal K. ile “Çektar” kod adlı Ali Fırat Y.’nin yaptığı şifreli telsiz görüşmelerinin istihbarat birimleri tarafından deşifre edildiği öğrenildi.