Pazar , 9 Ekim 2022
Anasayfa / DÜNYA / PKK’nın ‘bayram’ katliamı unutulmuyor

PKK’nın ‘bayram’ katliamı unutulmuyor

Terör örgütü PKK’nın Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 9, Kulp ilçesinde de 7’si çocuk 21 kişinin hayatını kaybettiği katliamları unutulmuyor.

Çınar’da 21 yıl önce bayram alışverişine giden köylülerin bulunduğu minibüsün geçişi sırasında terör örgütü PKK mensuplarınca yola döşenen mayın patlaması sonucu hayatını kaybeden 9 kişinin, Kulp’un Hamzalı köyünde de 20 yıl önce gerçekleştirilen baskında yaşamını yitiren 8’i çocuk, 21 kişinin yakınları yitirdikleri canların acısını yaşıyor.

Her bayram yakınlarının özlemiyle acıları tazelenenler, bu yaşananların son bulmasını diliyor.

İlçenin Yıllarca Mahallesi’nde 10 Mart 1994’te Kadir Gecesi sabahında Diyarbakır’a bayram alışverişine giderken mayının patlaması sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısı her Kadir Gecesi’nde gözyaşlarıyla hatırlanıyor.

Patlamadan yaralı kurtulan Muhammed Ayhan, yaklaşık 20 gün sonra içinde bulunduğu aracın geçişi sırasında yola döşenen mayının patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Her yıl düzenlenen program ile hayatını kaybedenlerin anıldığı köyün sakinleri bölgede yaşanan acıların son bulmasını istiyor.

– Minibüste yer kalmayınca patlamadan kurtuldu

Köy sakinlerinden Kazım Akman, AA muhabirine, yaşanan acı olayın hafızalarından silinmediğini belirtti.

Patlamadan şans eseri kurtulduğunu ancak kaybettikleri canların üzüntüsünü hep yaşadıklarını vurgulayan Akman, şöyle dedi:

“Bu köyde yaşayanlar PKK’ya destek vermiyorlardı. Bundan dolayı PKK’lılar birçok kez köyümüzün yoluna mayın döşedi. 11 yıl önce patlamanın yaşandığı gün ben de aynı minibüsle Diyarbakır’a gidecektim fakat minibüste yer kalmadığı için gidemedim. Minibüste bulunan bir akrabamıza ihtiyaç listemi verdim. Minibüs hareket ettikten kısa bir süre sonra mayının patlaması sonucu paramparça oldu.”

Akman, olay yerine gittiklerinde dehşet veren bir görüntü ile karşılaştıklarına işaret ederek, 9 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın yaralı kurtulanların vücutlarında kalıcı hasar bıraktığını dile getirdi.

– PKK, onlara destek vermediğimiz için bu katliamı gerçekleştirdi”

Hasan Yalçın, 21 yıl önce Kadir Gecesi dolayısıyla camide sabaha kadar ibadet ettiklerini, gün ağarınca da Diyarbakır’a bayram alışverişine gitmek için minibüsle yola çıktıklarını ifade etti.

50 kişinin bulunduğu minibüsün geçişi sırasında terör örgütü mensuplarınca önceden yola döşenen mayının patladığını ifade eden Yalçın, minibüsteki 2’si 12 yaşında 9 kişi yaşamını yitirdiğini belirtti.

Yalçın, köy yoluna birçok kez teröristlerce mayın döşendiğini vurgulayarak, bu mayını fark etmediklerini bildirdi.

“PKK’lılar dindar olmamız ve onlara destek vermediğimiz için bu katliamı gerçekleştirdi” diyen Yalçın, patlamadan yaralı kurtulan Muhammed Ayhan’ın, yaklaşık 20 gün sonra yine bir minibüsün geçişi sırasında meydana gelen patlamada hayatını kaybettiğine dikkati çekti.

– Hamzalı katliamı

Hamzalı köyünde 1 Ocak 1995 tarihinde köyün çevresini saran teröristlerce bombalı ve uzun namlulu silahlarla yapılan baskında biri 6 aylık bebek 7’si çocuk 21 kişi hayatını kaybetti.

Katliamın terör örgütünün baskılarına boyun eğmeyip korucu oldukları için gerçekleştiğini savunan köy sakinleri, 20 yıl önce yaşadıkları olayın acı izlerini taşıyor.

Saldırıda 3 çocuğunu kaybeden anne İsmet Arslan, baskında köyde kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayırımı yapılmadan herkesin hedef alındığını söyledi.

Evinde 7 kişinin öldürüldüğünü, 3 kişinin de yaralandığını ifade eden Arslan, 3 çocuğunu kaybettiği olayda, dizlerinden ve göğsünden yaralandığını anlattı.

“Öldüğümü sanıyorlardı. PKK’lılar, ‘Yaralı, ölü hepsini yakalım’ diyorlardı” diyen Arslan, kendilerine yardıma gelmek isteyenlere de örgüt mensuplarının engel olduğunu belirtti.

– “Acımız hep taze”

Köy sakinlerinden Adil Çiçek, saldırıda kızını kaybettiğini, eşinin de yaralandığını, evinin ateşe verildiğini bildirdi.

Köyde 84 yaşındaki bir kişinin evine roketle saldırıda bulunulduğunu aktaran Çiçek, 6 aylık bebeğin yanı sıra, hayvanların dahi öldürüldüğünü savundu.

Çiçek, olayın ardından köyde devlet tarafından anıt yaptırıldığına işaret ederek, “Acımız hep taze” diye konuştu.

Terör örgütünün baskılarının devam ettiğini vurgulayan Çiçek, “7 Haziran seçiminden önce de köyde başka bir partiye oy çıkmaması için baskı yapıldı. Köy sakinleri hem can hem mal korkusundan serbestçe oyunu kullanamadı” ifadesini kullandı.

– ”Babama 150’ye yakın kurşun sıkmışlar”

Baskında babasını, kardeşini ve yengesini kaybeden Rüstem Barut Hamzalı, terör örgütüne destek vermeyerek korucu köyü olduklarını söyledi.

“Biz korucu olmadan önce köye gelip çocuklarımızı istiyorlardı. 4 çocuğu olana, ‘2’sini bize ver 2’si sende kalsın. Ya çocuklarınızı bize vereceksiniz ya da köyü terk edeceksiniz’ diyorlardı. Biz de köyü terketmeme kararı alarak korucu olduk. 3 gün sonra köyü bastılar. 21 kişiyi öldürdüler” diyen Hamzalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Havan mermisi attıkları için ev yıkılmıştı. Yıkıntıların altında kalan babama 150’ye yakın kurşun sıkmışlardı. Daha sonra da evi ateşe vermişlerdi. Bu acı geçmez. Bu acı bizim başımıza geldi inşallah kimsenin başına gelmez.”

– ”Aynı baskılar devam ediyor”

Kulp’ta Geçici ve Gönüllü Köy Korucuları Yardımlaşma, Dayanışma Gazi ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Muserdim Olcum da tehdit ve baskılar nedeniyle korucu olmaya karar verdiklerini ifade etti.

Olcum, her zaman devletin yanında olduklarını aktararak, bir daha kan akmaması için Çözüm Süreci’ni desteklediklerini belirtti.

Bu süreçte 13 korucunun şehit edildiğini, 3 korucunun da terör örgütünün elinde olduğunu hatırlatan Olcum, şunları kaydetti:

“Çözüm Süreci’ni desteklediklerini söylüyorlar. O zaman niye korucuları öldürüyorsunuz? Bölgede örgütün baskısı sürüyor. Bölgenin kalkınmaması için terör örgütü tüm imkanlarını kullanıyor. Yani bölgede geçmişteki gibi aynı baskılar sürüyor. Seçimde de baskı ve tehdit nedeniyle kimse özgür iradesiyle oy kullanamadı. Seçimdeki baskının sandığa yansıdığını çok iyi biliyoruz. Vatandaş, ‘malım, canım gideceğine oyum gitsin’ dedi. Bu bölgede akan kanın artık yeter. Bir an önce Çözüm Süreci’nin barışla sonuçlanmasını istiyoruz.”